Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U nekim zemljama uzimanje muževa prezimena je zabranjeno zakonom

Preuzmite sliku

U posljednje vrijeme u SAD-u sve je više žena počelo ostavljati djevojačko prezime nakon udaje, no u mnogim zemljama svijeta to i nije neka novost. Zapravo, u nekim je zemljama uzimanje muževa prezimena čak ilegalno ili se smatra kršenjem tamošnjih običaja.

U Quebecu žene moraju zadržati prezime

I dok u BiH običaj zadržavanja djevojačkog prezimena nakon udaje još uvijek nije zaživio, u Kanadi, odnosno u pokrajini Quebec, žene od 1981. moraju zadržati djevojačko prezime, htjele one to ili ne.

Ali Quebec nije jedino mjesto gdje je situacija ovakva. U Grčkoj od 1983. vrijedi vrlo sličan zakon, koji od svih žena zahtjeva da zadrže djevojačko prezime. Taj je zakon donesen tijekom tadašnjeg vala feminističkih protesta.

U Francuskoj ova tradicija traje još od 1789.

U Francuskoj pak ovakva tradicija seže još iz 1789. godine. Naime, te je godine donesen zakon koji Francuzima zabranjuje korištenje bilo kojeg drugog prezimena osim onog koje im je pripalo rođenjem. Žene tako u Francuskoj ne mogu legalno svoje djevojačko prezime zamijeniti muževim prezimenom nakon udaje, ali oba supružnika smiju, uz svoje prezime, dodati i prezime svog partnera. Slična je situacija i u Italiji, gdje je tako od 1975. godine.

U Belgiji je zakon nešto stroži nego u Nizozemskoj

U Belgiji je pak zakon vrlo strog i prezime se nikada ne smije mijenjati, dok je u Nizozemskoj ženama dopušteno uzeti muževo prezime, ali samo u određenim situacijama.

U nekim zemljama zadržavanje prezimena stvar je tradicije

U Koreji i Maleziji ne postoji zakon koji zabranjuje uzimanje muževa prezimena, ali u tim se zemljama smatra tradicijom zadržavanje djevojačkog prezimena nakon udaje, pa se većina žena toga strogo pridržava, a malo je onih koje se na promjenu prezimena ipak odlučuju. Ovakvi običaji također postoje i u Čileu i Španjolskoj.

U Japanu je promjena prezimena obvezna

S druge pak strane, u Japanu se od parova zahtjeva promjena prezimena nakon što stupe u brak, što se onda očituje u tome da čak 96 posto žena u Japanu uzima muževo prezime.

U SAD-u se posljednjih godina mijenja trend

U SAD-u, trend zadržavanja djevojačkog prezimena u posljednjih se nekoliko godina povećava, pa tako danas čak 30 posto Amerikanki zadržava svoje prezime, pokazala je nedavna analiza magazina New York Times. (telegram.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,