Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ovo je najstariji timski sport u istoriji čovječanstva: Ne želite da se nađete u gubitničkom timu

Preuzmite sliku

Popularno

Ovaj sport se pojavio oko 1500. godine pne. u oblasti Meksičkog zaliva. Veliki broj lopti pronađen je u ovoj regiji, kako u ruševinama hramova tako i u grobnicama, a poznato je da je igra imala i ritualno značenje

Olmeci su je izmislili, Maje su je razvile, a Asteci usavršili. U istoriji je poznata pod nazivom Mezoameričkaž igra loptom, a majanski naziv je poktapok. Ova igra se može smatrati najstarijim timskim sportom u istoriji čovječanstva.

Prvi put se pojavila oko 1500. godine pne. u oblasti Meksičkog zaliva gdje je vrlo rano počeo da se proizvodi lateks. Veliki broj lopti pronađen je u ovoj regiji, kako u ruševinama hramova tako i u grobnicama što svjedoči o značaju ovog sporta u ovom drevnom društvu.

Igrališta za poktapok su pronađena na lokacijama od Arizone na sjeveru, Kube i Porto Rika na istoku, do Nikaragve na jugu. Muškarci, žene i djeca igrali su igru loptom radi zabave, ali ona je imala i važno ritualno značenje u posebnim prilikama.

Poktapok je igran loptom napravljenom od gume koja je dobijana miješanjem lateksa iz kaučukovog drveta i soka biljke ladolež. Bila je teška između 4 i 5 kilograma, sa prečnikom od oko 30 centimetara. Pronađene su i lopte u kojima se unutar gume nalazi ljudska lobanja.

Visok položaj poktapoka u Mezoamerici potkrepljuje i činjenica da su tereni za ovaj sport u velikom broju slučaja građeni blizu vladarske rezidencije. Veličina igrališta je bila veoma raznolika, a najveće očuvano igralište (u Čičen Ici) ima dimenzije 185 sa 68 metara.

Za Olmeke je ovaj sport bio simbol statusa i prestiža koji su samo bogati mogli sebi da priušte. Čuvene olmečke glave kraljeva napravljene su sa kacigom koja se nosila prilikom igranja poktapoka.

  • poktapok-najstarija-igra2
  • Pravila igre su se razlikovala od naroda do naroda, epohe do epohe. Nekada je igrana jedan na jedan, a nekada su je igrala dva tima. Cilj je bio da se gumena lopta prebaci u protivnički dio igrališta, a nešto kasnije uvedeni su “golovi“ – vertikalni drveni ili kameni obruči postavljeni na zidu iznad igrališta.

    Igrači su mogli da udaraju loptu kukovima, butinama, nadlakticama, ali nisu smjeli da je šutiraju ili udaraju šakom. U nekim varijantama takmičari su loptu udarali palicama ili rukavicama. Na sebi su nosili zaštitni oklop od pamuka i jelenske kože, a ponekad su igrači bili okićeni perjem, bojili su lica i nosili ukrasne kape.

    Igra je bila veoma agresivna. Teška lopta i fizički kontakt su bili čest uzrok povreda.

    Drevne Maje prilagodile su poktapok svojoj kulturi, pa je igra shvatana kao borba između ljudi i vladara podzemnog svijeta. Koristile su igru kao pripremu za rat, diplomatsko sredstvo za rješavanje određenih prepirki sa susjednim plemenima, rješavanje pravnih pitanja i proricanje budućnosti. Ratni zarobljenici bili su prisiljavani da igraju, a gubitnici su bili žrtvovani bogovima. U verziji naroda Maja, golovi su bili postavljeni visoko, i do 6 metara iznad igrališta.

    Postoje reljefi Maja prikazuju ratnike gradova poraženih u ratu kao gubitnike u igri loptom, koji su potom žrtvovani.

    Srednjoamerički indijanci i danas igraju sličnu sportsku igru, Ulama. (newsweek.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,