Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Istraživanje: Ova mutacija gena iz doba neandertalaca čini žene plodnijima

Preuzmite sliku

Kada je riječ o plodnosti žena, postoji mnogo parametara, okolnosti, faktora…

Mutacija gena, koja se može pratiti do neandertalaca, osigurava da žene u prosjeku rađaju više djece i trpe manje pobačaja. Naime, to su pokazali rezultati nedavno provedenog njemačkog istraživanja. Neandertalci nisu samo preživjeli, nego su nam ostavili i korisnu DNK: njemački naučnici pod vodstvom Huga Zeberga s Instituta za evolucijsku antropologiju Max Planck u Leipzigu, uspjeli su dokazati da otprilike svaka treća Europljanka nosi specifičnu mutaciju gena, koju uzrokuje križanje naših predaka s neandertalcima.

A ta je mutacija iznimno zgodna – jer žene čini plodnijima. Mutacija nazvana V660L mijenja dva dijela DNK receptora na koje se spaja hormon progesteron. Spajanje pokreće potom lanac reakcija koje osiguravaju da je maternica pripremljena za implantaciju i njegu embrija.

U svom istraživanju su Zeberg i njegovi kolege provjerili je li se mutacija dogodila već kod naših predaka te su ispitali tri genoma neandertalaca.

Rezultat: sva tri genoma pokazala su promjenu. I to u odjeljku DNK za koji je dokazano da je prešao u genom. Naučnici su također otkrili da je V660L imao nisku distribuciju prije 40.000 godina, ali je s vremenom postao češći. To je zato što su žene s mutacijom rađale više djece i imale manje krvarenja i pobačaja od žena koje nisu bile pogođene.

„Ovi rezultati pokazuju da neandertalska varijanta receptora ima povoljan učinak na plodnost“, objašnjava Zeberg.

E vropljani nose sveukupno oko 2 posto neandertalskog genoma, što ima nekoliko prednosti. Na primjer, taj genetski materijal jača  imunološki sistem i podržava u razgradnji masti. Poboljšana plodnost kroz neandertalski gen sada je dodatni plus. (Miss7.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje