Petak, 3. Maja 2024.

Slavlje u Tbilisiju: Gruzija savladala Grčku i plasirala se na prvi Euro u historiji

Fudbalska reprezentacija Gruzije ostvarila je najveći uspjeh u svojoj historiji i plasirala se na Evropsko prvenstvo koje će se ovog ljeta igrati u Njemačkoj.

Za Gruzijce je to ujedno i prvo veliko takmičenje ikada. Nakon pobjede protiv Luksemburga u polufinalu, Gruzijci su u finalu doigravanja nakon 0:0 u regularnom dijelu s 4:2 u penalima pobijedili Grke.

Nakon 120 minuta nogometa na Dinamo Areni u Tbilisiju nije bilo golova, a pred sam kraj produžetaka zbog povrede je s terena morao izaći najbolji gruzijski igrač i zvijezda Napolija Khvicha Kvaratskhelia, ali izabranici bivšeg francuskog reprezentativca Willyja Sagnola i bez njega su bili bolji u raspucavanju.

Junak utakmice bio je gruzijski golman Giorgi Mamardashvili, inače član španske Valencije. Tokom 120 minuta imao je dvije odbrane, a u raspucavanju je odbranio udarac grčkog kapitana Anastasiosa Bakasetasa.

Na Evropskom prvenstvu Gruzija će biti u grupi F sa sebi susjednom Turskom, Portugalom i Češkom.