Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mračna strana umjetne inteligencije: Kriminalci koriste kloniranje glasa kako bi prevarili žrtve

Preuzmite sliku

Ako odgovorite na telefonski poziv s nepoznatog broja, pustite pozivatelja da prvi govori. Ko god je s druge strane linije, mogao bi snimati isječke vašeg glasa i kasnije ga koristiti da vas glumi na vrlo uvjerljiv način, piše CBS News.

Savezna trgovačka komisiji (FTC) upozorava potrošače da se čuvaju prevaranata koji potajno snimaju glasove ljudi kako bi se kasnije predstavljali kao oni i tražili novac od rodbine žrtava, prenosi Tuzlanski.ba.

FTC je opisao takav scenarij usred porasta alata pokretanih umjetnom inteligencijom kao što su ChatGPT i Microsoftov Vall-E, alat koji je softverska firma demonstrirala u januaru koji pretvara tekst u govor.

Vall-E još nije dostupan javnosti, ali druge firme, poput Resemble AI i ElevenLabs, proizvode slične alate koji jesu. Korištenjem kratkog uzorka bilo čijeg glasa, ova tehnologija može tačno pretvoriti napisane rečenice u zvuk koji zvuči uvjerljivo.

“Primate poziv. Čuje se uspaničen glas na liniji. To je vaš unuk. Kaže da je u velikoj nevolji- razbio je auto i završio u zatvoru. Ali možete pomoći slanjem novca. Duboko udahnete i razmislite. Čuli ste za prevare baka i djedova. Ali, s druge strane, zvuči baš poput njega”, napisao je FTC stručnjak za obrazovanje potrošača Alvaro Puig na stranici agencije.

Potrebne su samo tri sekunde

Kriminalci koriste široko dostupne alate za “kloniranje glasa” kako bi zavarali žrtve da povjeruju da su njihovi voljeni u nevolji i da im je hitno potrebna gotovina, kažu stručnjaci.

Sve što je potrebno je kratki isječak nečijeg glasa, koji je ponekad dostupan na internetu – ili ako nije, može se prikupiti snimanjem neželjenog poziva – plus aplikacija za kloniranje glasa kao što je ElevenLabsov AI govorni softver, VoiceLab.

“Ako ste napravili TikTok video sa svojim glasom, to je dovoljno”, rekao je Hany Farid, profesor digitalne forenzike na Kalifornijskom sveučilištu u Berkeleyju.

  • “Ne vjeruj glasu”

    Ono što to u praksi znači, prema FTC-u, jest da više ne možete vjerovati glasovima koji zvuče identično glasovima vaših prijatelja i članova porodice.

    “Ne vjerujte glasu”, upozorava FTC. “Nazovite osobu koja vas je navodno kontaktirala i provjerite priču. Upotrijebite telefonski broj za koji znate da je njihov. Ako ne možete doći do voljene osobe, pokušajte s njom stupiti u kontakt preko drugog člana porodice ili njegovih prijatelja.”

    Proizvođač Vall-E, Microsoft, aludirao je na ovaj problem, uključujući odricanje od odgovornosti u dokumentu koji demonstrira da tehnologija “može nositi potencijalne rizike u zloupotrebi modela, kao što je krivotvorenje glasovne identifikacije ili oponašanje određenog govornika.”

    U novinama je navedeno da bi alat, ako se uvede u širu javnost, “trebao uključiti protokol kako bi se osiguralo da govornik odobrava korištenje svog glasa”.

    U januaru je ElevenLabs tweetao “Također vidimo sve veći broj slučajeva zloupotrebe kloniranja glasa.”

    Iz tog razloga, firma je rekla da je provjera identiteta neophodna za uklanjanje zlonamjernog sadržaja i da će tehnologija biti dostupna samo uz naknadu.

  • Kako se zaštititi

    Prvo, ako odgovorite na poziv s nepoznatog broja, pustite pozivatelja da prvi govori. Ako kažete samo “Halo? Tko je ovo?” mogli bi iskoristiti taj audio uzorak da vas oponašaju.

    Farid je rekao da se više ne javlja na telefon osim ako ne očekuje poziv. A kada primi pozive od navodnih članova porodice, poput njegove supruge, koji se čine “čudni”, on je pita za šifru oko koje su se dogovorili.

    “Sada je čak i pogrešno izgovaramo, ako sumnjamo da je neko drugi zna”, rekao je. “To je poput lozinke koju ne dijelite ni s kim”.

    To je niskotehnološki način za borbu protiv problema visoke tehnologije. FTC također upozorava potrošače da ne vjeruju dolaznim pozivima od nepoznatih strana i savjetuje ljudima da provjeravaju pozive za koje se tvrdi da dolaze od prijatelja ili članova porodice na drugi način – na primjer pozivanjem osobe na poznati broj ili kontaktiranjem zajedničkih prijatelja.

    Osim toga, kada netko traži plaćanje putem bankovnog prijenosa, darovne kartice ili u kriptovaluti, to također može biti znak upozorenja.

    “Prevaranti od vas traže da platite ili pošaljete novac na načine koji otežavaju povrat novca”, rekao je FTC.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje