Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mars svakih 2,4 miliona godina čini nešto neočekivano dubokim oceanima na Zemlji

Preuzmite sliku

Novo istraživanje produbljuje naučno razumijevanje složenih interakcija koje oblikuju Zemljinu klimu, nudeći jedinstvenu perspektivu o uticaju rasporeda planeta na duboke oceanske struje.

Nedavna naučna analiza geoloških zapisa dubokog mora otkriva kozmički ples između Zemlje i Marsa koji utiče na cikličke promjene u dubokim oceanskim strujama koje se događaju svaka 2,4 miliona godina.

Geonaučnica Adriana Dutkiewicz sa Univerziteta u Sydneyju naglašava tu vezu. Postoji samo jedan način da ih objasnimo: one su povezane s ciklusima u interakcijama Marsa i Zemlje koji kruže oko Sunca, pojašnjava Dutkiewicz.

Novi, iznenađujući uvidi

Otkriveni astronomski “veliki ciklus” rezultat je analize poravnanja orbita Zemlje i Marsa. To otkriće, iako nije povezano s trenutačnim antropogenim klimatskim promjenama, ukazuje na to da vrhunac ciklusa odgovara povećanom Sunčevu zračenju i toplijoj klimi na Zemlji.

Suprotno prevladavajućem uvjerenju da bi zagrijavanje klime rezultiralo manje aktivnim dubokim oceanom, novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Communications dovodi u pitanje tu ideju. Naučnici, na čelu s Dutkiewicz, ispitali su 293 dubinske bušotine širom svijeta, identifikujući 387 pukotina u sedimentu tokom proteklih 70 miliona godina. Iznenađujuće, ti su se prekidi uskladili s poznatim razdobljima toplije klime, uključujući paleocensko-ocenski toplinski maksimum prije otprilike 56 miliona godina.

Uticaj globalnog zatopljenja na duboki ocean upitan?

Istraživanje zapravo otkriva potencijalnu vezu između Marsa i Zemljine klime, nudeći alternativnu perspektivu čimbenika koji doprinose značajnom zagrijavanju.

Gravitacijska polja planeta u Sunčevom sistemu isprepliću se jedna s drugima i ta interakcija, nazvana rezonancijom, mijenja planetarni ekscentricitet, mjeru koliko su njihove orbite blizu kružnim, pojašnjava geofizičar Dietmar Müller.

Štaviše, istraživanje dovodi u pitanje pretpostavke o uticaju globalnog zatopljenja na duboku oceansku cirkulaciju, sugerišući da bi topliji oceani mogli održavati snažniju duboku cirkulaciju.

Naši podaci o dubokom moru koji obuhvaćaju 65 miliona godina sugeriraju da topliji oceani imaju snažniju duboku cirkulaciju, kaže Dutkiewicz.

Taj uvid implicira potencijalnu otpornost oceana, čak i ako se Sjevernoatlantska meridijanska obrtajuća struja (glavna morska struja u Atlantskom oceanu) uspori ili zaustavi. (Zimo.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,