Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Greške koje bi vas mogle skupo koštati: Pet načina kojim možete uništiti mobitel, laptop ili TV

Preuzmite sliku

Naši uređaji značajna su investicija. Morate dobro brinuti o svojoj tehnologiji, kako vaš novac utrošen u kupovinu ne bi bio bačen u vjetar. Redovno održavanje uređaja, jedan je od načina da ostanete ispred igre. 

Evo pet uobičajenih pogrešaka koje bi vas mogle koštati, piše Komando.

1. Naplaćujete previše

Držite li telefon stalno uključen u struju? Apple kaže da kada je vašem iPhoneu potrebno duže vremena da se u potpunosti napuni, to može ukazivati i uticati na zdravlje baterije mobilnog uređaja.

Proizvođači Android telefona, uključujući Samsung, kažu isto:

“Ne ostavljajte telefon priključen na punjač duže vrijeme ili preko noći,” prenosi Tuzlanski.ba.

“Održavanje nivoa baterije što je moguće bliže sredini (od 30% do 70%) može učinkovito produžiti trajanje baterije,” Huawei kaže.

Službeni zaključak je sljedeći: telefon treba držati napunjenim, ali ne do kraja. Steknite naviku odspajati svoj mobilni uređaj, ​​nakon što je baterija potpuno napunjena.

2. Predugo čekate da napunite laptop

Baterije laptopa imaju konačan broj ciklusa punjenja i pražnjenja. Ako često dopuštate da se baterija potpuno isprazni, to utiče na ciklus punjenja i pražnjenja i smanjuje njen predviđeni životni vijek.

  • Baterija laptopa također može izgubiti učinkovitost na drugi način. Recimo da redovno punite svoj laptop od 30% do 50% ili otprilike 20% svaki put, kada učinite to pet puta završite jedan ciklus baterije, jer ste ukupno napunili svoj laptop sa100%.

    Dobro pravilo je da bateriju većinu vremena držite napunjenom do najmanje 40%.

    3. Odabrali ste najjeftiniju opciju

    Ako izgubite punjač ili se USB kablo pohaba, odolite iskušenju da kupite najjeftiniji zamjenski punjač. Ono nekoliko novca koje uštedite na jeftinoj zamjeni može negativno uticati na performanse vašeg uređaja.

    Univerzalni punjači i proizvođači kablova ne žele da znate da njihovi proizvodi često nemaju odgovarajući napon potreban za rad s vašim određenim uređajem. Zašto je to važno? Vaša baterija možda neće dobiti dovoljno snage da se u potpunosti napuni. Što je još gore, može smanjiti vijek trajanja baterije.

    Jeftini punjači mogu biti opasni i za vas. Manje je vjerojatno da će mnogi generički punjači za telefone zadovoljiti utvrđene smjernice za ispitivanje sigurnosti i kvalitete od njihovih pandana poznatih robnih marki, što dovodi do ozbiljnih udara i opeklina.

    Potrošite malo više novca za nabavku zamjenskog punjača i kabla od proizvođača uređaja ili certificiranih proizvođača trećih strana.

    4. Nemarni ste

    Današnji telefoni su relativno robusni, tj. općenito su otporni na vodu, prašinu i malo vode. No, ostavljanje uređaja u vrućem automobilu ili na suncu može uzrokovati ozbiljna oštećenja. Ne samo da može uzrokovati curenje baterije ili pregrijavanje, već može uzrokovati gubitak ili oštećenje podataka.

    Ekstremno niske temperature, također, uništavaju vaš telefon. Litij-ionske baterije mogu prestati ispuštati električnu energiju na niskim temperaturama, što dovodi do skraćenog vijeka trajanja baterije, problema sa zaslonom, pa čak i pucanja stakla zaslona.

    5. Držiš li svoje uređaje čistim?

    Je li vaša tehnologija blistavo čista ili prekrivena mrvicama i mrljama?

  • Ne radi se samo o čistoći. Prašina i prljavština mogu oštetiti kompjutere, televizore i drugu skupu elektroniku.

    Evo nekih osnovnih alata koje imate pri ruci, a pomažu za održavanje vaših uređaja:

    Komprimirani zrak

    Ovo je posebno korisno kod čišćenja tijesnih prostorija i unutar teško dostupnih pukotina. Ako ne volite rasipanje običnog komprimiranog zraka, isprobajte električni čistač prašine.

    Izopropilni alkohol

    Izbjegavajte proizvode za čišćenje kućanstva na elektroničkim uređajima. Dobro pravilo je da, ako proizvod koristite za čišćenje kuhinje, nije prikladan za vaše računalo ili elektroniku.

    Maramice za čišćenje

    Isprobajte maramicu za čišćenje, ako se ne želite petljati s alkoholom ili vodom.

    Destilirana ili pročišćena voda u flašama

    Voda iz česme može ostaviti mrlje.

    Meke krpe

    Meke krpe ne ostavljaju dlačice po površini vaše elektronike. Nemojte koristiti ubruse ili maramice koje grebu i ostavljaju čestice za sobom.

    Četkica za zube

    Mekana četkica za zube može se koristiti na teško dostupnim područjima elektronike, koja je potrebno lagano očistiti i ribati.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje