Ponedjeljak, 1. Jula 2024.
Tuzlanski.ba logo

U Loznici održani protesti protiv gradnje rudnika litijuma: Govor održao i Tuzlak Adi Selman

Preuzmite sliku

Jučer su u Loznici održani protesti protiv otvaranja rudnika litijuma, u organizaciji Saveza ekoloških organizacija Srbije. 

Mještani Jadra su više puta ukazivali da su im zbog najave otvaranja rudnika ugroženi domovi, zbog čega su odlučili u borbu krenuti i na ulicama. S obzirom na to da se, uporedo, govori i o gradnji rudnika litijuma na Majevici, na protestima je boravio i Tuzlak Adi Selman, aktivista Pokreta Karton revolucija. Za Tuzlanski.ba je kazao da je važno, bez obzira na naciju, porijeklo, vjeru, mjesto rođenja ili bilo koje drugo obilježje, boriti se protiv ekoloških katastrofa koje nam prijete.

Vezano | Dok su sve oči bile uprte u Rezoluciju, Skupština RS -a dala saglasnost za izgradnju Rudnika litijuma u Loparama?

”Ta dva projekta izgradnje rudnika litijuma su suštinski povezana. Ono što mi daje energiju jeste da smo objedinili ljude koji se zajedno bore, prevazišli smo podjele zbog zajedničkog cilja”, istaknuo je Selman.

U svom obraćanju na protestima, Adi je, između ostalog, rekao:

”30 godina ovi na vlasti nas uče kako da se mrzimo, kako da se dijelimo, kako da se ubijamo, da bi nas u pozadini mogli krasti, da bi nam mogli uzimati pravo na vodu, na zrak, hranu, život, e pa vala, neće moći više”.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Karton revolucija (@kartonrevolucija)

I ranije su aktivisti govorili o ovom projektu srpskih vlasti, no javnost, čini se, još nije svjesna opasnosti koje realizacija može donijeti.

”Nigdje na svijetu ne postoji rudnik litijuma u radijusu 150-200 kilometara od naseljenog mjesta. Lopare su naseljene, centar Tuzle se nalazi na 13km udaljenosti, a Gornja Tuzla na samoj lokaciji. Svi smo ugroženi. Zašto u Tuzli niko ne pokreće tu temu? Svi unutar sistema znaju i svi šute. Zašto se kreiraju zakoni koji pogoduju stranim rudarskim kompanijama? Zašto se narod ništa ne pita? O ovoj temi se šuti sa razlogom jer kada se sve sazna biće kasno. Prodani od politike, bez zaštite sistema, potpuno izdani ovo je posljednji trenutak da pružimo otpor”, upozoravali su mjesecima ranije.

Prema dostupnim informacijama, područje oko Lopara leži na procijenjenih 1.5 miliona tona litijeva karbonata, 94 milijuna tona magnezijeva sulfata i 17 miliona tona bora. Tvari su to koje se koriste za izradu raznih proizvoda, od električnih automobila do vjetroturbina i elektroničkih komponenti.  Srpske vlasti na čelu sa Miloradom Dodikom to vide kao ‘skriveno blago’ koje mogu naplatiti stranim investitorima, bez obzira na ekološke posljedice i zdravlje stanovništva. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje