Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Temperature rastu, a ovi dijelovi planete su najugroženiji…

Preuzmite sliku

Januar 2016. godine za svijet bio je mjesec koji će pamtiti. Ostaće zapamćeno je da je u mjesecu za nama zabilježeno najveće odstupanje od temperaturnog prosjeka u odnosu na bilo koji drugi mjesec od kad se vodi evidencija.

Podaci koje je objavila američka NASA i agencija “National Oceanic and Atmospheric Administration” pokazuju i da je 2015. godina bila najtoplija ikada zabilježena. Šta to zapravo znači?

Na NASA mapi svijeta na kojoj se vidi kako je temperatura rasla u januaru ove godine, najtamnijom bojom obilježeni su oni dijelovi svijeta u kojima je zabilježeno najveće povećanje temperature u odnosnu na prosjek bilježen u periodu od 1951 do 1980. godine.

Na toj mapi jasno je vidljivo da oni dijelovi svijeta koji se dodatno zagrijavaju su sjeverni dio zemljine kugle i sam Sjeverni pol. U tom dijelu svijeta zabilježeno je povećenje temperature za četiri stepena Celzijusa u odnosu na prosjek iz perioda sa kojim se upoređuje.

  • zagrijavanje-planeta-temperature
  • Da se Sjeverni pol zagrijava nije novost. Naučnici već nekoliko godina unazad upozoravaju na takvu pojavu, a ona ima čak i svoje ime – Arktička amplifikacija. Ipak, ono što je zabrinjavajuća novina je to što je temperatura u januaru daleko iznad očekivane.

    Ovu neobično povećenje toplote na Arktiku prati i novi rekordno nizak nivo leda za ovaj mjesec, pokazuju podaci nacionalni centar za snijeg i led. Nivo leda opao je za preko 400.000 kvadratnih milja ispod proseka za januar mjesec, a to je direktna posljedica upravo globalnog zagrijavanja.

    – Pogledali smo prosječne temperature u januaru, a gledamo i ono što zovemo nivo 925 milibar, odnosno oko 3.000 metara na gore u atmosferu. Zaključili smo da je bilo apsurdno vruće preko cijelog ledenog okeana – rekao je Mark Sereze direktor Nacionalnog centra za snijeg i led.

    On je dodao i da je centar utvrdio je da je temperatura na toj visini za 6 stepeni Celzijusa iznad prosjeka za januar.

  • This May 30, 2012 image provided by Ian Joughin shows an iceberg in or just outside the Ilulissat fjord, that likely calved from Jakobshavn Isbrae, the fastest glacier in west Greenland. Polar ice sheets are now melting three times faster than in the 1990s, but so far that's added just less than half an inch to already rising global sea levels, a new giant scientific study says. While the amount of sea level rise isn't as bad as some earlier worst case scenarios, the acceleration of the melting, especially in Greenland, has ice scientists worried. (AP Photo/Ian Joughin)
  • Još jedan zabrinjavajući podatak je to što se trend niskog nivoa leda nastavlja i u februaru. Trenutni nivo leda je na nivou iz 2012., a kako se ova situacija nastavi predviđanja kažu da bi nivo leda mogao da dostigne najniži rekord do sad zabilježen.

    Iako naučnici nisu u potpunosti složni oko toga šta uzrokuje ove promjene, jedan od faktora bi mogao da bude El Ninjo, prirodna nepogoda izazvana klimatskim promjenama i prekomjernim zagrijavanjem mora i okeana, pogotovo na području istočnog Pacifika.

    – Imamo El Ninjo sa jedne strane, imamo topao mjehur na sjeveroistoku Pacifika, hladnog u Atlantiku i nevjerovatno topao Arktik. Sve te stvari se događaju u isto vrijeme, a to se nikada nije dogodilo – kaže Jenifer Frencis, istraživač klime sa Univerziteta Rutgers. (blic.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje