Srijeda, 1. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ovo su top tri zemlje za život u inostranstvu, a nijedna nije u Evropi

Preuzmite sliku

Putovanje u inostranstvo je jedno, ali započeti novi život u inostranstvu – nešto je sasvim drugo.

Iseljenici koji su se preselili van granica svojih zemalja podijelili su svoja iskustva, na osnovu kojih Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Singapur zauzimaju prva tri mjesta na listi najboljih mjesta za život “preko”.

Kako piše CNBC, pozivajući se na istraživanje Internations-a za 2022., ove države važe za one u kojima je “relativno lako nastaniti se”. U anketi je učestvovalo 12.000 iseljenika širom svijeta.

Internations predstavlja grupu iseljenika, koja broji čak 4,5 miliona članova u 420 gradova širom svijeta, a u ovom ispitivanju rangirala je lokacije na osnovu indeksa Expat Essentials Index, koji uzima u obzir procjene doseljenika na osnovu sljedećih parametara:

– digitalizacija (pristup administrativnim uslugama na mreži)

– stanovanje (pristupačnost i lakoća pronalaženja smještaja, posebno za iseljenike)

– administrativne teme (lakoća otvaranja bankovnog računa ili dobijanja vize) i

– jezik (mogućnost kretanja bez potrebe za učenjem novog jezika, ili lakoća učenja lokalnog jezika).

  • Bahrein je stavljen na prvo mjesto od 52 lokacije, prema Internations studiji.

    Doseljenici u Bahreinu kažu da je lako dobiti vizu, pronaći smještaj, pristupiti državnim uslugama na mreži i kretati se bez znanja lokalnog jezika.

    Nakon Bahreina, UAE i Singapura nižu se Estonija, Oman, Indonezija, Saudijska Arabija, Katar, Kenija i Kanada.

    Sve u svemu, Internations kaže da njegove tri najveće destinacije — Bahrein, UAE i Singapur — nude laku komunikaciju bez velikih jezičkih barijera i, također, podrazumijevaju minimalne birokratske probleme.

    Portparol Internations-a kaže za CNBC Make It da su sve tri lokacije dobro poznate kao popularne destinacije za iseljenike, i zbog toga su se, možda, čak i prilagodile njihovim potrebama, kako bi strancima olakšale život u inostranstvu.

    Napominje se da se na ovim destinacijama uveliko govori engleski jezik, što strancima može olakšati rješavanje birokratskih i administrativnih poslova prilikom preseljenja.

    Dodaje se da većina onih koji dolaze u Bahrein, zarad posla i novog života, pristiže iz Indije.

    Uglavnom se sele iz poslovnih razloga, bilo da su regrutovani na internacionalnom nivou ili da bi započeli sopstveni posao. Najčešće rade u oblasti finansija ili bankarstva.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje