Subota, 18. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Krvavi novac: Trgovci profitiraju od rata u Libiji

Preuzmite sliku

Cijene nafte porasle su u Aziji pošto je Venecuela, članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), nagovijestila da je dogovor o zamrzavanju proizvodnje blizu, i pošto su sukobi u Libiji stopirali povećanje izvoza, ali je rast ograničila briga u pogledu prezasićenosti ponude.

Američka “laka” nafta WTI skočila je 79 centi na 43,82 dolara za barel, a sjevernomorska sirova nafta “brent” je porasla 78 centi na 46,55 dolara, izvještava agencija AFP.

 Nafta WTI je prošle sedmice potonula 6,6 odsto, a “brent” za 4,5 procenata.

Glavne zemlje proizvođači nafte treba da se sastanu u Alžiru sljedeće sedmice kako bi razmotrile globalnu krizu prevelike ponude i hiperprodukcije koja pogađa cijene već dvije godine.

Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro je juče rekao da učesnici tog skupa, članice OPEK-a i Rusija – sada rade na sporazumu i da je on razgovarao o tom pitanju sa iranskim i ekvadorskim kolegama.

Ne otkrivajući detalje, Maduro je rekao da se nada da će konkretan sporazum biti objavljen do kraja mjeseca.

Sirova nafta se nalazi pod pritiskom prevelike ponude od kraja 2014. godine, koja je povukla cijene na gotovo 13-godišnji minimum početkom ove godine.

Prethodni pokušaj vodećih naftaša da se dogovore o zamzavanju proizvodnje, u aprilu 2016, završen je neuspješno pošto je Iran, koji je upravo izašao iz višegodišnjih zapadnih sankcija povezanih s nuklearnim programom Teherana, odbio da učestvuje u dogovoru.

Viši tržišni analitičar na trgovinskoj platformi Oanda, Defri Hayli smatra da bi “najave iz OPEK-a o mogućem dogovoru o smanjenju proizvodnje, zajedno s borbama koje se vode oko libijskog izvoznog terminala sa kog je trebalo da krenu prve isporuke od 2014, mogli da utiču na anemičan oporavak cijena WTI i ‘brent’ nafte”.

Borbe u Libiji su izbile juče pošto su vladine snage, koje podržavaju Ujedinjene nacije, pokušale da preuzmu naftnu luku koja je prethodne sedmice “pala u ruke” rivalskim vlastima.

Sukob je primorao tanker pod malteškom zastavom da se vrati na otvoreno more iz bezbjednosnih razloga, i da odustane od planova za tankovanje sirove nafte u gradiću Ras Lanuf, što bi bio prvi libijski izvoz iz te luke od 2014. godine.

Libija ima najviše nafte u Africi, ali je u posljednjih nekoliko mjeseci izvezla samo nekoliko tankera zbog nemira.

Trgovci su takođe fokusirani na sastanak Federalnih rezervi o monetarnoj politici ove sedmice, nadajući se da će dobiti nove signale o stanju vodeće svetske ekonomije i neke smjernice o Fedovim planovima vezanim za povećanje kamatnih stopa.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,