Srijeda, 1. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Japanski naučnici na korako do stvaranja ljudskih beba u laboratoriji? Gomilaju se etička pitanja

Preuzmite sliku

Zahvaljujući novom otkriću stvaranje ljudskih beba od nule u laboratoriju mogao bi biti moguć za samo pet godina, piše Daily Mail

Istraživači u Japanu na korak su od toga da u laboratoriju od nule stvore ljudska jajašca i spermu, koji bi se potom razvili u umjetnoj maternici. Profesor Katsuhiko Hayashi, japanski naučnik sa Univerziteta Kyushu koji je već otkrio proces kod miševa, vjeruje da ga dijeli samo pet godina od repliciranja rezultata kod ljudi, prenosi Tuzlanski.ba

Postoje etička pitanja, da li to znači da žene bilo koje dobi mogu imati djecu. Roditelji također mogu htjeti proizvesti svoje potomke da imaju određene osobine pomoću alata za uređivanje gena, ustupajući mjesto ideji pretpostavljenog savršenog djeteta.

Dr. Hayashi i njegov tim nedavno su stvorili sedam miševa s dva muška biološka roditelja, koristeći stanice kože mužjaka miša kako bi formirali održivu jajnu stanicu i potom je oplodili. Sposobnost proizvodnje ljudske sperme i jajašca po narudžbi u laboratoriju naziva se in vitro gametogeneza (IVG). Djeluje tako što uzima stanice iz krvi ili kože osobe i reprogramira ih da postanu inducirane pluripotentne matične stanice (iPS stanice). U teoriji, te stanice mogu postati bilo koja stanica u tijelu, uključujući jajne stanice i spermije. Zatim bi se mogli koristiti za izradu embrija i implantirati u ženske maternice. Naučnici su na ovaj način uspjeli napraviti vrlo jednostavna ljudska jajašca i spermu, ali još nisu uspjeli napraviti embrije.

Profesor Henry Greely sa Univerziteta Stanford rekao je za Freethink kako procjenjuje da će istraživačima trebati još pet do deset godina da dođu do pouzdanog koncepta, plus desetljeće ili dva za ispitivanje sigurnosti.

To bi značilo da bi naučnici mogli proizvesti spermu i jajne stanice za neplodne osobe iz jedne od njihovih krvnih stanica.

Otprilike jedan od 10 parova u SAD-u bori se da zatrudni, a neki od njih su istospolni parovi ili samohrani roditelji koji se nadaju da se moraju oslanjati na doniranu spermu ili jajne stanice, IVF i, u nekim slučajevima, surogate.

Još uvijek postoji mnogo etičkih, pravnih i sigurnosnih pitanja koja okružuju IVG.

Neki se etičari brinu da bi zatvaranje vrata neplodnosti moglo brzo otvoriti vrata za proizvedene bebe, eugeniku i pravne probleme koje naše društvo možda nije spremno riješiti. To bi moglo omogućiti ljudima da ukradu DNK drugih koristeći pramen kose i naprave bebe bez njihovog pristanka.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje