Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Staša Zajović: Visoki zvaničnici Srbije ne treba da idu u Srebrenicu sve dok negiraju genocid

Preuzmite sliku

Koordinatorka Nevladine organizacije “Žene u crnom” Staša Zajović izjavila je kako je i prošle godine smatrala, kao i sada, da je najkorektnije, najispravnije i najmoralnije da na obilježavanje 20 godina od genocida u Srebrenici visoki zvaničnici Srbije ne idu sve dok ne priznaju genocid, ne počnu da se pridržavaju svih međunarodnih obaveza i dok se ne napravi niz drugih radnji koje bi pokazale da je postignut diskontinuitet sa ideologijom koja je stajala u srži genocida, javlja Anadolu Agency.

„Krajnje je sramotno da se pojam pomirenja do te mjere banalizuje i profaniše, a da to nije praćeno nikakvim činovima odgovornisti ni na jednom nivou“, izjavila je Zajović.

Govoreći o prošlogodišnjem odlasku premijera Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenicu, Zajović je kazala da je to „bio užasan udar, prije svega, na porodice žrtava, a onda i na sve ljude koji se zalažu da se prizna genocid, ne samo na sudskom nivou, već da se uvaži i dostojanstvo žrtava“.

„Mi smo bile te koje smo smatrale da se takvi činovi ne smiju dešavati i da je to jedan veliki šamar cjelokupnoj ljudskoj zajednici, a da je uz to još ciničnije da nije praćeno nikakvim promjenama i da je država Srbija apsolutno sve učinila da se ne usvoji rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je bila krajnje umjerena i koja je bila neophodna“, istakla je Zajović.

U razgovoru za Anadolu Agency Zajović je napomenula kako država Srbija i tokom čitave prošle godine nije ništa učinila kako bi se uvažile srebreničke žrtve već, naprotiv, učinila je sve da se naruga žrtvama i međunarodnoj pravdi “i uvrstila je to tako sramno u jedan od svojih najvećih spoljnopolitičkih uspjeha”.

„Nema nijedan razlog da iko ide odavde od visokih zvaničnika, i ne smije to da se svede ni na kakvu trgovinu za osvajanje političkih poena, i ne smije da bude jedan takav čin razlog za pritisak međunarodne zajednice, i ne smije time međunarodna zajednica da pokaže da joj do pravde uopšte nije stalo i da trguje nekakvim lažnim mirom na štetu žrtava“, rekla je Zajović.

Ona je dodala da je NVO čiji je koordinator oduvijek smatrala da su jedini koji mogu da odlučuju o nečijem prisustvu u Potočarima, kao i o drugim koracima oblježavanja, udruženja porodica žrtava i preživjeli genocida u Srebrenici.

„Ove histerične reakcije, paranoičan strah od same riječi genocid, prikrivaju mnoge druge stvari, prikrivaju među političkom elitom u Srbiji i intelektualnom jednim dijelom. Prikrivaju stanje duha koje pokazuje da ova zemlja nije raskinula sa genocidom, nije učinila korak ka onome što se zove postgenocidna zemlja i prikriva skrivanje iza različitih floskula time što oni identifikuju i prenose na cjelokupni srpski narod, kada niko ne govori o srpskom narodu, već o počiniocima genocida“, navela je Zajović.

Kako je dodala, ova „histerija nije nova, niti je neobična“, samo je čudno da se histerija svake godine obnavlja, a da se deset godina ne odgovara na zahtjev Žena u crnom zajedno sa drugim organizacijama civilnog društva da se 11. jul proglasi danom sjećanja na genocid u Srebrenici, da se zakonski sankcioniše negiranje genocida u Srebrenici i da se unesu sudske činjenice u obrazovni program.

Komentarišući Prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici koji su poslaničke grupe LDP-SDA Sandžaka i LSV-Zelena stranka podnijele u Narodnoj skupštini Srbije, Zajović je kazala da je to dobar potez, zato što je povećan broj partija koje se slažu sa tim.

„Prošle godine nama je jedino odgovorila i na to pristala Liga Socijaldemokrata Vojvodine i to je trajalo mjesecima da se uvrsti u dnevni red, što na kraju nije ni učinjeno. Pozitivno je što se ove godine povećao broj partija i što traže da po hitnom postupku bude uvršteno u dnevni red i čak je pozitivno što su neke stranke iz vladajuće koalicije, mislim na Srpski pokret obnove (SPO) i Meho Omerović rekli da je neophodno usvojiti takvu rezoluciju“, kazala je.

Zajović je najavila da će “Žene u crnom” sa drugim organizacijama civilnog društva i ove godine učestvovati u akcijama obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, a u okviru toga 10. jula na Trgu Republike u Beogradu organizovaće mirovnu akciju pod nazivom „Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici“, a 11. jula, kao i svake godine, otići će na komemoraciju u Potočare. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje