Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako je jugoslovenska stjuardesa preživjela pad s 10 hiljada metara bez padobrana?

Preuzmite sliku

26. januara 1972. godine, nad Čehoslovačkom, dogodila se najveća nesreća u historiji bivše Jugoslavije.

Avion DC-9 na letu iz Stokholma, preko Kopenhagena i Zagreba ka Beogradu, pao je iznad češkog mjesta Srpska Kamenica.

Od 28 putnika i članova posade, pad sa više od 10.000 metara visine preživjela je jedino stjuardesa Vesna Vulović koja je tada imala svega 22 godine.

Ovo čudo zabilježeno je i u Guinnessovoj knjizi rekorda, a cijeli svijet je potom htio upoznati ovu “nebesku heroinu”. Ono što je interesantno je da Vulovićeva nije ni bila predviđena za taj let.

Vesna je svojevremeno u jednom intervjuu izjavila da ima osjećaj da su svi drugi članovi posade predosjetili nesreću osim nje, a da ona jednostavno ništa nije primjećivala…

Prema službenoj istrazi, do nesreće je došlo nakon eksplozije. Naime, prije polijetanja iz Švedske u avion je unesen kovčeg s eksplozivom za što su potom okrivljeni “hrvatski nacionalisti”. Po toj je teoriji u pitanju bila bomba sa satnim mehanizmom. Eksplozija je onemogućila komande ispod dna letjelice, pa je avion potom krenuo u nekontrolisani spiralni pad. Međutim, sam pad je i dalje ostao misterija.

Druga verzija je govorila se avion prepolovio u zraku, a treća da ga je greškom oborila češka vojska.

Spasitelji su Vesnu pronašli s nogama na zemlji, dok joj je gornji dio tijela bio u trupu aviona. Od posljedica pada imala je frakturu lobanje, slomljene noge, tri slomljena pršljena i privremenu paralizu od struka prema dolje. Nakon što je 27 dana provela u komi i 16 mjeseci na rehabilitaciji, vratila se na posao i nastavila raditi za “JAT”, ali ne više kao stjuardesa.

“Ja sam slomila lijevu ruku i nogu, tri desna rebra, dva lumbalna pršljena u kičmi, nekoliko prstiju desne ruke. I nikad me ništa ne boli. Još se ničeg ne sjećam. Imam retrogradnu amneziju. Ne sjećam se ni šta je bilo tren prije nesreće i više od 20 dana poslije. Kažu da ću se jednog dana možda sjetiti. Sad ću to, naravno, mnogo lakše podnijeti. Kad čitam o nekoj avionskoj nesreći, pomislim: Jesam li ja zaista bila u tom avionu?”, govorila je tada, podsjeća mondo.rs.

Vesnino čudesno preživljavanje pripisano je tome što su je prikovala kolica sa hranom u zadnjem dijelu trupa (glavni dio aviona).
Osim toga, Vesnini ljekari su utvrdili da je zbog niskog krvnog pritiska brzo pala u nesvijest kada se u kabini smanjio pritisak, što je spriječilo njeno pucanje srca pri udaru.

Preminula je 23. decembra 2016. godine u svom domu u Beogradu. Umrla je sama, napuštena od svih i u siromaštvu.

Srpska heroina, koja je iz ruku Paula McCartnyja primila nagradu za Guinnessov rekord kao jedina osoba koja je preživjela pad bez padobrana sa 10.160 metara, sa penzijom od 30.000 dinara jedva je sastavljala kraj s krajem, pričala je odmah nakon njene smrti komšinica, inače penzionisana profesorica Silvija Mirković.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje