Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Grabar-Kitarović u Đevđeliji: Stanje na makedonsko-grčkoj granici teško, ali balkanska ruta ostaje zatvorena

Preuzmite sliku

Stanje na makedonsko-grčkoj granici je prilično teško, složeno i pritisak migranata je velik, ali balkanska ruta ostaje zatvorena sve dok se države njihovog odredišta ne izjasne hoće će ih primiti ili ne, izjavila je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović nakon posjete privremenom tranzitnom centru “Vinojug” u Đevđeliji, javlja Anadolu Agency (AA).

Grabar-Kitarović je u Đevđeliju stigla zajedno sa makedonskim i slovenačkim predsjednicima Gjorgjeom Ivanovim i Borutom Pahorom.

“Stanje na granici je prilično teško, složeno, kao što vidite migranti s druge strane granice, u Grčkoj, i dalje pokušavaju prijeći i otvoriti ovu balkansku rutu. Međutim, ona ostaje zatvorena dok se države njihove destinacije ne izjasne da li će ih primati ili ne”, izjavila je predsjednica hrvatske države.

Kako je kazala, u kratkim razgovorima s ljudima iz Sirije, Pakistana i Afganistana je saznala da mnogi od njih na tom mjestu čekaju mjesecima te koliko je njihov život u kampovima težak i osjećaju koliko su zbunjeni i u kakvoj su neizvjesnosti.

“Mislim da im svi zajedno dugujemo odgovore, da Evropska unija i pojedine države članice moraju poslati jasne poruke što i kako dalje, jer ovaj migrantski val i pritisak neće stati dok te poruke ne budu jasne”, istakla je Grabar-Kitarović.

Osvrnula se i na činjenicu da je njihova destinacija Njemačka i druge zemlje zapadne Evrope i da ne žele nigdje drugdje.

“Pitala sam ih da li su tražili azil negdje drugdje, oni to ne žele. Dakle, EU se mora jasno odrediti i oblikovati tu politiku prema migrantima i zapravo primati one koji imaju pravo na azil, koji su izbjeglice od rata”, dodala je Grabar-Kitarović.

Predsjednik Makedonije Ivanov je kazao da je Makedonija ostala na braniku EU-a i čuva koridor kako je to zatražio Bruxelles.

“Želim da se izbjeglice u Đevđeliji što prije vrate svojim domovima. Prošlonedjeljnja dešavanja na grčkoj strani granice pokazuju da se nalazimo pod ozbiljnim pritiskom izbjeglica koje zahtijevaju ponovno otvaranje koridora. Ali koridor je zatvoren zbog odluke koju je donio Bruxelles”, izjavio je predsjednik Makedonije

Hrvatska predsjednica i slovenski predsjednik ponovno su iskoristili priliku da izraze potporu makedonskim euroatlantskim integracijama, kao i ostalim državama u okruženju jugoistoka Evrope temeljem ispunjavanja kriterija.

Osvrnula se i na najnoviji razvoj događaja u Makedoniji i pojasnila da u ona i predsjednik Pahor dan ranije razgovorali s vlastima i opozicijom i izrazila želju za rješavanjem nesuglasica i poštivanjem dogovora iz Pržina.

Osim migrantske krize Makedonija se već duže vreme suočava sa političkom krizom, a od jučer i sa nezadovoljstvom javnosti koja podržava opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) nakon odluke predsjednika Gjogjea Ivanova da abolira sve učesnike “afere prisluškivanja”.

Opozicija i građani izašli su sinoć na ulice i demonstrirali protiv takve odluke makedonskog predsjednika, tražeći njegovu ostavku.

Vođa makedonske opozicije Zoran Zaev kazao je tokom sinoćnjih protesta da odbija pomilovanje te je zatražio povlačenje odluke o pomilovanju osumnjičenih za aferu prisluškivanja koju je nazvao “apsurdnom”.

Afera prisluškivanja se, pored ostalih, odnosi na bivšeg premijera i aktuelnog lidera VRMO DPMNE Nikolu Gruevskog što je i bio povod da se, uz posredovanje Bruxellesa, raspišu vanredni parlamentarni izbori koji bi trebali biti održani 5. juna. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje