Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Detalji smrti četiri bebe koje su preminule od velikog kašlja u Beogradu

Preuzmite sliku

Prema podacima iz Servisa javnog zdravlja, od 1. januara do 31. decembra 2023. godine na teritoriji Srbije prijavljena su ukupno 1.342 potvrđena slučaja pertusisa (velikog kašlja) kod kojih je dijagnoza postavljena tokom 2023. godine.

“U tom periodu, od početka sezone respiratornih infekcija, prijavljena su tri smrtna ishoda kod nevakcinisane djece mlađe od tri mjeseca, kod kojih je potvrđen pertusis”, piše u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Vakcina protiv velikog kašlja prima se najranije sa navršena dva mjeseca, a troje od četvero preminule djece, su se, nažalost, razboljela u tom periodu, i nisu dobila neophodnu zaštitu.

Dijete koje je imalo 17 mjeseci, također je podleglo ovoj bolesti, ali do ovog uzrasta nije primilo nijednu dozu vakcine.

“Majka djeteta bila je vrlo isključiva po pitanju vakcinacije i kada smo pitali za vakcinu protiv pertussisa, rekla je da dijete nije vakcinisano, što nas je sve ostavilo u šoku. Dali smo maksimum da spasimo svu djecu, ali građani, posebno roditelji treba da znaju da je u pitanju opasna bakterija koja dovodi do smrti, naročito kod novorođenčadi, ali i starije djece koja nisu imunizovana. Posebno je teško ako dijete ima još dodatnih zdravstvenih problema, kao blizanci, koji su bili na našoj intenzivnoj njezi, a koji su prijevremeno rođeni, jedno je preminulo od velikog kašlja, drugo je na respiratoru, u veoma teškom stanju”, objašnjava za Nova.rs ljekar iz Instituta, koji je zamolio da ostane anoniman.

Vezano | Srbija: Četiri bebe preminule su od velikog kašlja 

Ljekari od prošle godine upozoravaju na porast broja zaraženih velikim kašljem, prije svega među djecom i apeluju na vakcinaciju, ali broj pacijenata se još ne smanjuje, a sada smo svjedoci i fatalnih ishoda ove surove bolesti.

Podsjetimo, dr. Vladislav Vukomanović, kardiolog i upravnik pedijatrijske klinike u ovom Institutu, saopštio je javnosti da je četovero djece preminulo od pertussisa.

U jutarnjem programu RTS, naveo je da mala djeca, odnosno dojenčad, uzrasta dva, tri ili četiri mjeseca, mogu da razviju veoma tešku kliničku sliku velikog kašlja.

“Ona je nažalost kod nas u Institutu za majku i dijete završena kod četiri bolesnika smrtnim ishodom. Jedno dijete je trenutno na mehaničkoj ventilaciji, takozvanom respiratoru, što znači da je respiratorno i životno ugroženo. Broj pozitivne djece na pertusis je oko 70. Od toga je hospitalizovano pola bolesnika i ukazuje na eksponencijalni porast djece koja ispoljavaju tešku kliničku sliku ove bolesti“, rekao je Vukomanović.

Također, ljekari upozoravaju da je veliki kašalj zarazno oboljenje, koje se prenosi kapljičnim putem, a prvi simptomi nastaju sedam do deset dana poslije infekcije.

Imunizacija protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja se sprovodi kod beba od navršena dva mjeseca života, primenom kombinovanih vakcina. Primarnu seriju treba završiti pravovremeno do navršenih šest mjeseci života.

Prva revakcinacija se daje u drugoj godini života primjenom jedne doze kombinovane petovalentne vakcine DTaP-IPV-Hib (Pentaxim). Primarna vakcinacija se sprovodi sa tri doze kombinovane petovalentne vakcine DTaP-IPV-Hib.

Druga revakcinacija se sprovodi primenom jedne doze kombinovane četvoro-valentne vakcine (DTaP-IPV, Tetraxim) prije upisa u prvi razred osnovne škole ili tokom prvog razreda. Treća revakcinacija daje se primjenom jedne doze kombinovane dT vakcine (Ditevaksal-T za odrasle) u završnom razredu osnovne škole, a najkasnije do navršenih 18 godina života.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje