Subota, 18. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Karadžić tvrdi da u ratu u BiH nije mogao da kontroliše ni svoju suprugu

Preuzmite sliku

Tokom suđenja Radovan Karadžić se pokušava braniti tezom da nije mogao kontrolisati dešavanja na terenu, istakao je tužilac Alan Tiger na iznošenju završnih riječi u prvostepenom postupku bivšem predsjedniku Republike Srpske pred Tribunalom u Haagu koje je počelo danas.

“Karadžić stalno sebe prikazuje kao običnog birokratu koji nije mogao da kontroliše šta se dešava, pa čak je za sebe kazao da nije mogao da kontroliše svoju sopstvenu suprugu. Tvrdi da nije imao ni kontrolu nad Ratkom Mladićem. Ali činjenica je da su Karadžić, Mladić, pa i poslanici u Skupštini RS-a znali za sve strateške ciljeve”, rekao je Tiger.

Posebnu pažnju je posvetio argumentaciji da su snage bosanskih Srba sistemski rušile džamije u BiH kako bi, ustvarili, uništili muslimansku zajednicu.

“Postojalo je mišljenje među Srbima da ako nema džamija nema ni muslimana. Etničko čišćenje je bio razlog za sistemsko razaranje džamija u BiH”, naglasio je tužilac Tiger.

Govoreći o paravojnim snagama iz Srbije istakao je da “te paravojne snage nisu same došle u BiH, nego su došle na poziv lidera bosanskih Srba”.

11:18 – Karadžić je lažova i mafijaša, on je bio pokretačka snaga etničkog čišćenja u BiH

Na početku završne riječi tužilac Alan Tieger okarakterisao je bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, optuženog za genocid i druge zločine u BiH, kao lažova i mafijaša.

“Karadžić nije građevinski inspektor. On nije govorio: ‘Ovo nije pogodno tlo za gradnju’. On je mafijaš, koji je govorio: ‘Nemoj graditi ili ću biti prisiljen da to srušim’. Znao je koju će silu koristiti”, istakao je tužilac Tieger, govoreći o genocidnoj namjeri optuženog.

On je u završnoj riječi na suđenju Karadžiću pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) kazao da je optuženi odgovoran za prisilno preseljenje nesrpskog stanovništva u BiH.

“Stotine svjedoka i dokaza je potvrdilo politiku etničkog čišćenja, kojoj je Karadžić bio pokretačka snaga… On je bio lažljivac za međunarodne predstavnike, koji je iznosio lažne priče u sudnici”, rekao je Tieger.

On je opisao pojedinačne primjere stradanja – u Sarajevu od snajpera, pogubljenja u Srebrenici i ubistava zatvorenika u logorima u Prijedoru.

“Ove tragedije se vezuju za jedan od četiri udružena zločinačka poduhvata, koji su korišteni da se eliminišu bosanski muslimani s ciljem ostvarenja srpske države”, istakao je Tieger.

Govoreći o zločinima u Prijedoru, tužilac je opisao užasne uslove koji su vladali u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje.

“Zatvorenici su žestoko premlaćivani kada idu u restoran ili toalet. U Omarskoj su bile žene koje su tokom dana čistile tkivo i ljudsku krv, a po noći su silovane. Zatvorenici su stalno strahovali od smti. Jednom prilikom ih je ubijeno 180”, kazao je Tieger.

U završnim riječima on se osvrnuo na Zvornik kao primjer brutalnog preuzimanja vlasti, gdje su civili hapšeni zlostavljani i ubijani.

“Dom kulture u Čelopeku su čuvali pripadnici rezervne policije. Zatvorenici su morali da jedu odrezane dijelove tijela, a mnogi su i silovani”, naveo je Tieger.

On je dodao da zločini nisu bili upereni protiv pojedinca nego protiv “neželjene zajednice”, što je “pravilno ime za genocid”.

Predviđeno je da tužilac završnu riječ iznosi deset sati, prenosi Birn.

09:31 – Počinje iznošenje završnih riječi u postupku protiv Karadžića

Iznošenje završnih riječi u prvostepenom postupku bivšem predsjedniku Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću pred Tribunalom u Haagu počet će danas.

Tužilaštvo i odbrana iznijet će završne riječi u periodu od 29. septembra do 2. oktobra, nakon čega će uslijediti iznošenje argumenata u postupku replike i duplike u utorak, 7. oktobra, javlja Anadolu Agency (AA).

Karadžić je optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u Bosni i Hercegovini u periodu između 1992. i 1995. godine. Uhapšen je nakon niza godina skrivanja i prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala iz Srbije 30. jula 2008. godine, dok mu je suđenje po 11 tačaka optužnice započelo 26. oktobra 2009. godine.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, za Anadolu Agency je ranije istakla kako majke iz Srebrenice i porodice žrtava sa velikom pažnjom prate suđenje Karadžiću, dodajući kako završne riječi imaju veliki značaj u ovom postupku.

“Očekujem da će na kraju presuda biti pravedna, i zato mislim da će biti osuđen ne samo za genocid u Srebrenici nego i za genocide i ratne zločine u svim gradovima BiH gdje su vršeni strašni zločini nad muslimanima. Vjerujem da će dobiti maksimalnu kaznu za sve što je radio, a to je doživotni zatvor”
, kazala je Subašić.

Tužilaštvo Tribunala u Haagu saopćilo je ranije da bi Karadžić trebao biti osuđen na doživotnu robiju, ukoliko bi značajnim dijelom bio proglašen krivim, prema optužbama za koje mu se sudi.

Tužilaštvo je tokom postupka izvelo 195 svjedoka koji su lično svjedočili u sudnici, suci su pozvali i sami jednog svjedoka, dok je odbrana izvela njih 238.

Karadžić, koji se u sudskom postupku zastupao sam, do kraja se borio pravnim sredstvima kako bi osporio postupak i poništio ga. Ipak, prvostepeni i žalbeni suci su odbili sve njegove pokušaje.

Također, Karadžić je uputio i niz zahtjeva za ponovnim pozivanjem više svjedoka u vezi sa na vrijeme neobjelodanjenim dokazima tužilaštva. Ipak, suci su zaključili da pri tome nije dao ni jednu valjanu osnovu zbog čega bi objelodanjeni materijal bio relevantan da bi zahtijevao ponovno pozivanje. Suci su odbacili i zahtjev Tužilaštva za ponovnim otvaranjem postupka u vezi sa masovnom grobnicom Tomašica, otkrivenom u 2013. godini. (Agencije/Mojportal.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: