Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Žene i djeca iz istočne Evrope regrutuju se za masovne krađe po prodavnicama

Preuzmite sliku

Organizovane kriminalne bande u Velikoj Britaniji krijumčare žene i djecu iz zemalja istočne Evrope za masovnu krađu po prodavnicama u Britaniji, zbog čega je došlo do alarmantnog porasta kriminala u maloprodaji.

Žene i djeca iz istočne Evrope se u velikom broju krijumčare u Veliku Britaniju, a onda ih bande raspoređuju radi krađa u prodavnicama.

Policija i dobrotvorne organizacije koje rade sa ugroženim ljudima kažu da su mnoge žrtve trgovine ljudima takođe pod pritiskom da džepare, prosjače i prodaju drogu, kao i da je još hiljade mladih tražilaca azila koji su stigli u Britaniju bez pratnje u opasnosti od dalje eksploatacije.

U jednom slučaju, istočnoevropska kriminalna grupa sa sjedištem u Glazgovu regrutovala je 154 lopova od 2019. godine. Banda strateški cilja trgovce na malo u velikim gradovima, uključujući London, Birmingem, Manchester, Darlington i razne lokacije širom sjevera Britanije i Škotske.

Krađe u maloprodaji su u porastu u Velikoj Britaniji, pri čemu su porasle za 25 odsto na godišnjem nivou u Engleskoj i Velsu, dok je Škotska zabilježila porast od 21 odsto u odnosu na godinu ranije.

Analitičari kažu da je ovo još jedan dokaz da se Britanija suočava sa epidemijom takozvanog maloprodajnog kriminala, navodi “Euronews”.

Iako se krađa po prodavnicama smatra sitnijim krivičnom djelom, povećan broj krađa doveo je prošle godine do gubitka za maloprodajne lance od 1,15 milijardi eura.

Većina regrutovanih lopova su žene i djeca iz istočne Evrope, jer se smatra da obezbjeđenje na njih ne obraća toliko pažnju.

Iako se britanski državljani najčešće identifikuju kao žrtve modernog ropstva i trgovine ljudima u Britaniji, odmah za njima su Albanci, Vijetnamci i Rumuni, od kojih su mnogi ili legalno u Engleskoj ili su ostali duže od datuma na vizi.

Velika Britanija je privlačno mjesto za mnoge ljude iz istočne Evrope, sa velikim uspostavljenim zajednicama, boljom platom i boljim pristupom medicinskim uslugama, navodi se u nedavnom izvještaju Komiteta za unutrašnje poslove o trgovini ljudima. Tu se posebno ističu žene iz Rumunije.

Rumunija, zajedno sa drugim istočnoevropskim zemljama, ima nizak nivo plata, široko rasprostranjeno siromaštvo, ograničen pristup visokom obrazovanju i nedostatak državne podrške, posebno za samohrane majke, što ih čini više ugroženim.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje