Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Rasizam na granici Ukrajine? Nigerjski student tvrdi da im stražari nisu dopuštali da pređu granicu

Preuzmite sliku

Student iz Nigerije podijelio je svoje četverodnevno putovanje dugo 590 milja pokušavajući pobjeći iz ratom razorene Ukrajine nakon što su njemu i stotinama drugih ‘rasistički’ stražari rekli da ne mogu proći granicu.

Alexander Somto Orah, 25, proveo je četiri dana pokušavajući pobjeći iz Kijeva gdje je studirao na Državnom univerzitetu za telekomunikacije ukrajinskog glavnog grada. Nigerijac je pokupio svoje stvari i krenuo prema granici dan nakon što su ruske snage napale Ukrajinu.  Ali njega i stotine drugih studenata spriječili su stražari koji su rekli ne ‘Indijancima, Afrikancima i Bliskim istokom’ i naredili im da se probiju do druge granice.

Orah nikada nije doživio rat, a rekao je da ne želi biti kolateralna šteta, piše dailymail.co.uk.

  • “Prelazak ukrajinske granice sa Poljskom bio je poražavajući zbog diskriminacije. Prva diskriminacija bila je na željezničkoj stanici u Kijevu. Puštali su samo žene i djecu, rekao sam “OK, to je u redu”, ali ne vidim da uzimate druge, Afrikanke i druge žene sa Bliskog istoka, one su trudne. Bili su na hladnoći, neki sa svojom djecom. Ovdje smo tri dana. Umiremo od hladnoće.”, kazao je Orah, prenosi Tuzlanski.ba

    Video koji je snimio na granici Poljske i Ukrajine prikazuje gomile nigerijskih studenata koji viču na zvaničnike da ih puste. Zvaničnici, koji na snimcima nose hi-vis prsluke, prikazani su kako upiru velike puške u gomilu. Video presijeca šokantni trenutak kako bijeli kombi ide unazad od gomile izbjeglica prije nego što krene prema njima kako bi ih gurnuo nazad. Orah dodaje da su pozvali podršku i da im je stigla policija, koja je stala u poziciju za pucanje.

    Nakon više razgovora sa policijom i zvaničnicima na granici Poljske, stigli su, ali je granica bila zatvorena i opet su morali spavati napolju na snijegu. Sljedeći dan su im rekli da naprave liniju što su i učinili, a nakon toga čovjek im je rekao: “Indijanci, Afrikanci i Bliski Istok treba da odu odavde i idu na drugu granicu”, a to je rumunska granica.

    Studenti su rekli da ne mogu prolaziti ponovo istu stvar kao i na granici Ukrajine, jer već tri dana su na putu i ne mogu se spasiti. Uspjeli su konačnu nakon 4 dana.

    “Prešao sam u Poljsku, tako da sljedeće što moram učiniti je da čekam da se rat završi, da se vratim u školu ili potražim drugu školu.”

    Ukrajinski zvaničnici negirali su optužbe za diskriminaciju

    Oleg Nikolenko, portparol Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine, odgovorio je na tvrdnje o diskriminaciji stranih studenata na granicama između Ukrajine i susjednih zemalja. Pišući na platformama društvenih medija, rekao je:

    “Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine zatražilo je od relevantnih agencija Ukrajine da pojačaju podršku stranim državljanima, uključujući studente, koji se žele vratiti u svoje matične zemlje ili preseliti u treće zemlje zbog ruska vojna invazija. Ukrajinska vlada posebno čini sve da im olakša prolazak na državnoj granici koja je preplavljena masovnim prilivom ljudi koji bježe od ruske oružane agresije.

    Na granici su postavljeni privremeni punktovi za volontersku pomoć kako bi se stranim studentima osigurala hrana i druge humanitarne potrebe. Kako se aktivna borba nastavlja, vjerujemo da je u ovom trenutku sigurnije da strani studenti ostanu u svojim mjestima boravka u Ukrajini.  Međutim, nemojte da vas zavedu ruske dezinformacije. Nema diskriminacije na osnovu rase ili nacionalnosti, pa tako ni kada je u pitanju prelazak državne granice od strane stranih državljana.(Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,