Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Posjetili smo Albaniju: Ovo su razlozi zašto evropski Maldivi bilježe sve veći broj turista

Preuzmite sliku

Sve veći broj ljudi kako iz Bosne i Hercegovine i regiona, tako i Evrope, bira Albaniju za novu omiljenu ljetnu destinaciju.

Drač, Ksamil, Saranda… samo su neka od mjesta koja su i ovoga ljeta okupirali brojni turisti. Albaniju danas vide, kako kažu, kao “Maldive Evrope”, koja nudi sve, ali baš sve, po iznimno niskim cijenama, piše Tuzlanski.ba.

Hotelski smještaj

Mnoge turističke agencije nude povoljne aranžmane za ljetovanje u nekom od albanskih gradova koji su najprivlačniji turistima.

U jeku sezone, sedam noćenja u Draču u hotelu sa četiri zvjezdice platit ćete od 700 do 800 KM ovisno o tipu usluge (polupansion ili all inclusive). Vrijedi napomenuti i da hoteli imaju privatnu plažu i besplatne ležaljke i suncobrane za svoje goste.

  • Ponuda za Sarandu je malo raznovrsnija, tako da se cijene za sedam noćenja u hotelu sa četiri zvjezdice kreću od 600 do 1000 KM u istom periodu.

    Hrana u restoranima

    Hrana je izuzetno ukusna i jeftina. U restoranu koji se nalazi tik uz more, sa terasom i predivnim interijerom, ručak za dvoje koji se sastoji od predjela, glavnog jela, dvije čaše vina, dva kolača, boce vode i dvije kafe, platit ćete 35 KM, a u restoranu pored možda čak i manje.

    U restoranu Chico's u Draču porcije donera s pomfritom i cheeseburgera s piletinom uz dvije Coca-Cole koštale su ukupno 1550 leka, što je oko 30 KM.

  • Ukoliko se želite počastiti i izuzetnim pogledom i atmosferom, bezalkoholni koktel u restoranu koji se nalazi iznad samog mora košta 6 KM, a ledeni kapučino u baru hotela sa pet zvjezdica platit ćete isto toliko.

  • Plaćanje

    Oficijelna albanska valuta je lek, međutim to vam ne treba zadavati glavobolju. Svaka trgovina, restoran, kafić uz leke prima i eure ili dozvoljava kartično plaćanje.

    Većina taxi vozila u turističkim mjestima su na električni pogon. Vidjet ćete ih tako na parkirnim mjestima na punjaču, a dostupni su vam skoro na svakom koraku, po niskim cijenama.

    Izleti

    Iz bilo kojeg mjesta moguće je otići i na neki od fakultativnih izleta. Šetajući gradom naići ćete na banere lokalnih turističkih agencija sa raznoraznim ponudama.

    Ono što svakako ne treba zaobići jeste krstarenje iz Vlore ka Karaburunu i ostrvu Sazan. Karaburun je najveće poluostrvo u Albaniji i pod zaštitom je države, a na njemu se nalazi vojna baza Pasha Liman. Okolne morske vode čine dio Nacionalnog parka Karaburun-Sazan.

  • Sazan je mali otok koji se nalazi na ulazu u Vlorski zaljev u Albaniji. Ovaj nenaseljeni otok služio je u vojne svrhe i tek u posljednje vrijeme je otvoren za turističke posjete.

    Krstarenje košta 50 eura, brodom se putuje oko 90 minuta do ostrva Karaburun gdje imate slobodna četiri sata za uživanje i odmor na predivnoj kamenoj plaži i kupanje u izuzetno čistom moru, a nakon toga slijedi nešto duža vožnja brodom do ostrva Sazan, gdje možete posjetiti vojne objekte ili uživati na plaži. Predviđeno zadržavanje na ostrvu je sat vremena, nakon čega slijedi povratak u Vloru.

  • Ako se odlučite ljetovati u Albaniji, koja je od BiH na svega 5 do 6 sati vožnje (Drač), bit će vam od važnosti informacija o cestama. Ceste su nove, trake su široke, na cestama nema rupa, tako da je sama vožnja ugodna.

    Međutim, morate dobro pripaziti na kulturu vožnje i navike lokalnih vozača. Sijeku se trake, pretiče se gdje se stigne, što kroz zaustavne trake, što kroz trake za izlaz sa ceste, niko ne mari za pješake. Ukoliko idete vlastitim automobilom, naoružajte se strpljenjem i otvorite četvere oči.

    Na kraju, što se tiče same sigurnosti, ono što se može vidjeti kao neka opća slika jeste da je sigurnost na visokoj razini. Na plaži patroliraju redari, dok ćete na ulicama grada često sresti policijska vozila u ophodnji.

    Albanija se prilagodila potrebama stranih turista te kako odličnom ponudom i niskim cijenama, osim gostiju iz Evrope sa višim budžetom, privlači i sve one iz regije kojima su Hrvatska i Crna Gora preskupi.

  • Prošle godine Albaniju posjetilo 7,5 miliona turista

    Albanija je bila zatvorena gotovo pola stoljeća, zbog političke izoliranosti, od kraja Drugog svjetskog rata do pada komunističkog režima 1990. godine, definitivno je u posljednje vrijeme puno radila na promijeni imidža i uspjeli su u tome. Neki je nazivaju “novom mediteranskom ljubavi“, neki “evropskim Maldivima“, a neki “malom Kubom“.

    Prema izvještaju Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih naroda (UNWTO), tokom 2022. godine Albanija je imala bolje rezultate nego 2019. godine (samo 11 zemalja je prema izvještaju zabilježilo veći nivo turizma u odnosu na 2019.godinu) i druga je zemlja u svijetu po najsnažnijem oporavku nakon pandemije korona virusa.

    Prema podacima albanske agencije za statistiku INSTAT, tu zemlju u prošloj godini posjetilo je gotovo 7,5 miliona turista, ili 32 posto više nego u 2021. godini. U ovoj godini se očekuje nastavak rasta, između ostalog i zbog sve većih investicija u turizmu i cjelokupnu infrastrukturu. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje