Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Novi uspjeh: Ivan Đikić i njegov tim otkrili slabu tačku korone

Preuzmite sliku

Hrvatski naučnik Ivan Đikić zajedno sa naučnicima sa univerziteta Goethe u Frankfurtu otkrio je razlike između SARS-a i COVIDA-19 te pronašao potencijalnu terapiju protiv korona virusa, prenosi 24sata.hr

U slučaju infekcije, virus SARS-CoV-2 mora svladati različite obrambene mehanizme ljudskog tijela, uključujući i nespecifičnu ili urođenu imunološku odbranu. Tokom ovog procesa, zaražene tjelesne stanice oslobađaju glasnike poznate kao interferon tipa 1. Oni privlače prirodne stanice ubice, koje ubijaju zaražene stanice.

Jedan od razloga zašto je virus SARS-CoV-2 tako uspješan (i time opasan) je taj što može suzbiti nespecifični imunološki odgovor. Koristeći virusni protein PLpro (papainsku proteazu) virus ima dvije funkcije: stvaranje novih virusnih čestica i istodobno suzbijanje produkcije interferona tipa 1. Njemački i holandski istraživači sada su mogli pratiti te procese u eksperimentima s primarnim virusom u staničnim kulturama. Štaviše, ako blokiraju PLpro, proizvodnja virusa je inhibirana i istovremeno ojačan urođeni imuni odgovor ljudskih stanica protiv virusa.

– Koristili smo nekovalentni inhibitor PLpro enzima (GRL-0617), i vrlo detaljno opisali njegov način djelovanja. Zaključili smo da je inhibiranje PLpro-a vrlo obećavajuća dvostruko ciljana strategija u suzbijanju COVID-19. Daljnji razvoj terapijskih supstanci koje inhibiraju PLpro predstavljaju ključni izazov u kliničkom liječenju COVID-19 – objašnjava profesor Ivan Đikić, direktor Instituta za biohemiju II pri Univerzitetskoj bolnici u Frankfurtu i vodeći autor rada, prenosi Večernji.hr.

Drugi važan nalaz ovog rada je razlika između koronavirusa koji uzrokuju SARS i COVID-19. Naučnici su pokazali da virusni protein PLpro SARS-CoV-2 specifično djeluje na ISG-15 (interferonom stimulisani gen 15) u odnosu na ekvivalent SARS, što dovodi do smanjenja proizvodnje interferon tipa I. To je u skladu s nedavnim kliničkim opažanjima koja pokazuju da oboljeli od COVID-19 pokazuju smanjeni anti-virusni interferonski odgovor u poređenju s drugim respiratornim virusima poput gripe i SARS-a. Da bi detaljno shvatili kako inhibicija PLpro zaustavlja virus, istraživači u Frankfurtu, Münchenu, Mainzu, Freiburgu i Leidenu blisko su sarađivali na biohemijskim, strukturalnim, informatičkim i virološkim temama.

Donghyuk Shin, postdoktorski istraživač i prvi autor rada je izjavio: ‘Lično bih želio naglasiti značaj nauke i istraživanja, a posebno naglasiti potencijal koji stvara kultura saradnje. Kad sam vidio naše zajedničke rezultate, bio sam neizmjerno zahvalan što sam naučnik’. Profesorica Sandra Ciesek, direktoica Instituta za medicinsku virologiju Univerzitetske bolnice u Frankfurtu, je objasnila da je PLpro iznimno atraktivan antivirusni cilj, jer bi njegova inhibicija bila ‘dvostruki udar’ protiv SARS-CoV -2. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,