Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kolika vam satnica u Njemačkoj mora bit za penziju od 1.200 i 1.500 eura?

Preuzmite sliku

Do starosti svi žele ostvariti dobru penziju. No, nažalost, taj se san ne ostvaruje svima. No, ostvariti dobru penziju i nije tako nemoguće. Ako sada imate određenu satnicu, imate dobre šanse da u starosti dobijete pozamašnu penziju.

Želite li živjeti s dobrom penzijom u starosti? To je definitivno moguće. Međutim, da biste to postigli, morate imati dobru satnicu u Njemačkoj. Svako ko je dobro plaćen tokom svog radnog vijeka može očekivati ​​da će u starosti biti u dobrom finansijskom položaju. No, kolika zapravo mora biti visoka satnica?

Bruto satnica za radnu sedmicu od 37,7 sati prema posljednjim izračunima ne smije pasti ispod 21,19 eura, pišu njemački mediji.

Ako ostvarujete ovaj iznos preko godine, to će odgovarati bruto godišnjoj plati od 41.541 eura. S takvim primanjima, na sadašnjem nivou penzije, nakon 45 godina rada dobili biste mirovinu od oko 1.538,55 eura. Prema tome, penzija od 1.538 eura dovoljna je da se može dobro živjeti u starosti, navode njemački mediji.

Zakonska penzija je ograničena. To znači: Od primanja od 6.000 eura nema povećanja i, bez obzira na veću zaradu, ono na zapadu iznosi 3.077 eura, a na istoku 3.032 eura, prenosi Fenix magazin

Je li minimalna satnica dovoljna za dobru penziju?

Ako zarađujete više od 22 eura po satu, možete biti sretni. Jer s takvom satnicom penzija će vam u starosti biti vrlo solidna.

Međutim, situacija je drugačija za ljude koji trenutno primaju minimalnu satnicu od nešto više od 12 eura. Nakon 45 godina uplaćivanja doprinosa, dobit ćete skromnu penziju od 871,20 eura – prilično malo, pišu njemački mediji.

To mišljenje dijeli i Njemačko penziono osiguranje. Prema tome, svi ljudi u Njemačkoj koji primaju bruto penziju manju od 1.200 eura smatra se kako im prijeti rizik od siromaštva.

Visina penzije ovisi o tome kada idete u penziju

Ako ste razočarani pogledom na svoju buduću penziju, možemo vas malo razuvjeriti. Navedene brojke su samo smjernice koje su određene na temelju standardnih pretpostavki. Oni stoga ne odražavaju tačno stvarnost. Uostalom, niti jedna osoba na ovom svijetu nema istu satnicu tokom svog života.

Osim toga, satnica se redovno povećava. Samo zbog toga vaša će penzija biti nešto veća. Osim toga, o vašoj budućoj penziji ne ovisi samo iznos plate po satu, već i dob za odlazak u penziju. Ako radite do kraja radnog vijeka (45 godina ukupno), dobit ćete naravno i punu penziju.

Penzija manja od 1.000 eura: svaka treća žena ugrožena

Za milione žena odlazak u penziju vjerovatno će biti sve samo ne opušten. Svaka treća žena koja radi na puno radno vrijeme ima penziju manju od 1.000 eura.

Prema tome, oko 2,7 miliona žena ima nisku penziju. S ukupno 7,1 miliona zaposlenih s punim radnim vremenom, to odgovara udjelu od oko 38 posto.

Da bi ostvarili mjesečnu penziju od 1.000 eura, zaposleni s punim radnim vremenom moraju zarađivati ​​2.844 eura bruto mjesečno tokom 40 godina.

Onaj ko želi primati nešto veću penziju od 1.200 eura mora 40 godina primati mjesečnu platu od 3.413 eura.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,