Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Historija Wagnerove grupe: Od kateringa u Kremlju do pobune protiv ruske vlasti

Preuzmite sliku

Privatna vojna grupa Wagner, koja je pokrenula pobunu protiv ruske administracije nakon optužbi da je ruska vojska organizirala napad, od svog osnutka istakla se u prvi plan svojom ulogom u kriznim područjima od Afrike do Bliskog istoka.

Grupa Wagner, zaštitarska kompanija u vlasništvu bogatog biznismena Jevgenija Prigožina i bivšeg ruskog obavještajca Dmitrija Utkina, prozvanog “šef”, jer je njegova kompanija opskrbljivala hranom (katering) kremljsku palaču, osnovana je 2014. kako bi podržala separatiste koje podržava Rusija u sukobu u Donbasu.

Wagnerova grupa, koju čine uglavnom osuđenici, slala je trupe izvan Ukrajine u razne sukobe na Bliskom istoku i u Africi, uključujući i građanski rat u Siriji.

Britanska obavještajna služba navodi da je broj Wagnerovih trupa aktivnih u Ukrajini oko 50.000, što čini četvrtinu ukupne snage Rusije.

Wagner je igrao važnu ulogu u stjecanju kontrole nad dijelovima Ukrajine, a optužen je za činjenje “ratnih zločina” i kršenje ljudskih prava.

Wagnera, koji je tehnički prekršio ruske zakone učešćem u aktivnostima privatnih vojnih kompanija (PMC), Sjedinjene Američke Države također smatraju “važnom transnacionalnom kriminalnom organizacijom”.

Svijet upoznao Wagner tokom aneksije Krima

Wagner, tajna organizacija koja djeluje u Africi i na Bliskom istoku, kada je osnovana 2014. i za koju se smatralo da ima oko 5.000 boraca, od tada je značajno porasla.

  • Wagner, koji je prvi put bio uključen u ukrajinsko-ruski sukob s ruskom ilegalnom aneksijom Krimskog poluotoka 2014., ovim se korakom “proslavio u svijetu”.

    Nešto više od mjesec dana nakon početka rusko-ukrajinskog rata, Wagnerovi plaćenici raspoređeni su u Ukrajini 28. marta 2022.

    Prema američkom Vijeću za nacionalnu sigurnost, iako je oko 80 posto pripadnika u Ukrajini regrutovano iz zatvora, navedeno je da je Wagnerova grupa bila učinkovita u ruskom zauzimanju grada Bahmuta, u istočnoj Ukrajini.

    Koordinator za strateške komunikacije Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby izjavio je da je Wagner kupio oružje od Sjeverne Koreje za upotrebu u Ukrajini.

    Djeluje od Afrike do Bliskog istoka

    Wagner grupa danas djeluje u Maliju, Madagaskaru, Mozambiku, Sudanu, Burkini Faso, Libiji i Srednjoafričkoj Republici.

    Izvan Ukrajine, Wagnerova grupa učestvovala je u regionalnim sukobima i također je djelovala u mnogim afričkim i bliskoistočnim zemljama gdje je Rusija proširila svoj utjecaj, piše u izvještajima Centra za borbu protiv terorizma Vojne akademije SAD-a u West Pointu.

    Wagnerova grupa je 2015. godine poslala trupe da podrže Assadovu administraciju u sirijskom građanskom ratu.

    Tu su i plaćenici povezani s Wagnerovom grupom, koja podržava snage Khalife Haftara, vođe oružanih snaga na istoku zemlje.

    Za grupu Wagner, koja je pozvana da zaštiti rudnike dijamanata u Srednjoafričkoj Republici, smatra se da osigurava sigurnost rudnika zlata u Sudanu.

  • Malijska vlada koristi Wagnerovu grupu protiv naoružanih grupa u zemlji.

    Catrina Doxsee iz Centra za strateške i međunarodne studije navodi da Wagner grupa osigurava prirodne resurse za finansiranje zemalja koje su osjetljive na finansijske kazne kao što su američke sankcije.

    Napominjući da se Wagner bavio i iskopavanjem zlata i švercom, Doxsee je navela da je tim metodama pokušao umanjiti utjecaj zapadnih sankcija.

    Optužbe za ratne zločine i kršenja ljudskih prava

    Na dnevnom redu su i optužbe za ratne zločine i kršenja ljudskih prava Wagnerovih plaćenika koji djeluju u mnogim zemljama.

    Bivši komandant koji je zatražio azil u Norveškoj nakon što je u januaru dezertirao iz plaćenika tvrdio je da je svjedočio ratnim zločinima u Ukrajini.

    Ukrajinski tužutelji tvrde da su tri plaćenika Wagner grupe ubijala i mučila civile u blizini Kijeva u aprilu 2022. godine, zajedno s ruskim vojnicima.

    Osim toga, njemačka obavještajna služba objavila je da su Wagnerovi plaćenici možda masakrirali civile u Buči u martu 2022.

    Postoje dokazi da je grupa Wagner prekršila embargo Ujedinjenih naroda (UN) na oružje i “instalirala nagazne mine i improvizirane eksplozivne naprave u i oko libanonskog grada Tripolija ne uzimajući u obzir sigurnost civila”, saopćio je Pentagon 2020.

  • UN i francuska vlada optužili su također Wagnerove plaćenike za silovanja i pljačke civila u Srednjoafričkoj Republici.

    Napetosti s ruskim komandantima

    Osnivač Wagnera Prigožin više je puta optuživao ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i čelnika vojske Valerija Gerasimova za “nesposobnost” i namjerno nedovoljno opskrbljivanje jedinica Wagnera koje se bore u Ukrajini.

    Rusko ministarstvo odbrane anonimno je saopćilo da “dobrovoljne formacije” u Ukrajini moraju potpisati ugovore do kraja juna.

    Ovaj potez je viđen kao pokušaj vlade da stekne veću kontrolu nad Wagnerom.

    Osnivač Wagnera Prigožin optužio je u petak 23. juna rusku vojsku da je organizirala napad na Wagnerov kamp za obuku te zaprijetio odgovorom i dizanjem pobune protiv ruske adinistracije.

    Federalna služba sigurnosti (FSB) otvorila je krivični postupak pod optužbom za “oružanu pobunu”. U saopćenju ruskog Ministarstva odbrane demantirane su tvrdnje da su Wagnerovi kampovi napadnuti.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje