Srijeda, 15. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Beograd: Hiljade posjetilaca iz svih krajeva bivše Jugoslavije u Kući cvijeća odalo počast Titu (FOTO)

Preuzmite sliku

Povodom godišnjice smrti doživotnog predsednika SFR Jugoslavije Josipa Broza Tita, koji je preminuo na današnji dan 1980. godine, u bolnici, u Ljubljani, mnogi poštovaoci njegovog lika i dela, odaju mu počast polaganjem venaca i cveća, na njegov grob, u Kući cveća, javlja dopisnik Anadolu Agency.

Prema podacima iz Muzeja istorije Jugoslavije, u čijem se sklopu nalazi Kuća cveća, Titov grob je danas do 15 časova posetilo oko dve hiljade ljudi, najvećim delom posetilaca iz zemalja nastalih raspadom  bivše Jugoslavije.

  • titio-grob-posjetioci2014
  • – Posjetioci iz svih krajeva bivše Jugoslavije –

    Osim Beograđana, u Kuću cveća danas su došli i posetioci iz Požarevca, Bihaća, Tuzle, Ljubljane i drugih gradova. Takođe, i Memorijalni centar „Josip Broz Tito” obeležio je 34. godišnjicu njegove smrti, polaganjem venca na njegov grob.

    Pored poštovaoca iz bivših republika nekadašnje SFRJ, danas je u Kući cveća bilo i posjetilaca, koji su, kako nam je rečeno u Muzeju istorije Jugoslavije, došli tu u okviru svojih turističkih tura, ne povezujući svoje posete sa obeležavanjem godišnjice smrti.

    Josip Broz Tito bio je na čelu Jugoslavije 35 godina i imao je veliki ugled u svetu, a bio je i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih. U unutrašnjoj politici ostavio je Ustav iz 1974. godine.

    Rođen je 1892. godine u Kumrovcu, u hrvatskom Zagorju, u mešovitoj hrvatsko-slovenačkoj porodici, a kao austrougarski kaplar učestvovao je u Prvom svetskom ratu. Ranjen je i zarobljen u Rusiji 1915. godine, pa je neko vreme bio zarobljenik, a u njegovim zvaničnim biografijama navođeno je da je učestvovao i u Oktobarskoj revoluciji.

  • titov-grob
  • – Zasluge u Drugom svjetskom ratu –

    U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca vratio se krajem 1920. godine, kada je postao član Komunističke partije, a 1937. godine njen generalni sekretar.

    Kao vođa Komunističke partije Jugoslavije predvodio je u Drugom svetskom ratu Partizanski pokret, odnosno Narodnooslobodilačku vojsku, a iz rata je izašao kao legendarni vođa. Osim borbe protiv okupatora, tokom i nakon Drugog svetskog rata, jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju.

    Doživotni predsednik SFR Jugoslavije ostao je upamćen i po tome što je 1948. godine odbio Staljinov pritisak, tj. rezoluciju Informbiroa, nakon čega je decenijama poslije toga od Sjedinjenih Američkih Država dobivao finansijsku pomoć. (Anadolija)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: