Četvrtak, 9. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ove stvari ne biste trebali držati u kupatilu

Preuzmite sliku

Popularno

Jeste li ikad razmišljali o tome da se kod puštanja vode u WC školjku prostorijom šire sitne čestice sadržaja iz nje? One se lijepe na sve što im je na putu…

kupatiloBakterije žive posvuda, ali najviše ih ima u kupatilu jer im je tamo klima savršena – toplo je i vlažno. Zato, neke stvari nije dobro držati u kupatilu ili na mjestima na kojima uglavnom stoje. Na primjer, četkica za zube ide direktno u usta i nije zgodno omogućiti bakterijama da se na njoj gomilaju, a to će se dogoditi stoji li vani, recimo na umivaoniku. Bolje ju je držati u ormariću.

Uz to, nalazi li se u kupatilu i WC školjka, pri svakom puštanju vode nakon nužde sitne čestice se razlete prostorom i zalijepe na sve što je izvan ormarića.

Obratite pažnju gdje stoje ove stvari:

1. Kistovi za šminkanje – oni dolaze u dodir s kožom, a stoje li izložene toplini i vlazi, na njima će biti puno bakterija, a time je šansa od dobijanja kožnih bolesti veća.

2. Brijač – od konstantne vlage oštrica može brzo zahrđati, a hrđu nikako ne želimo na svojoj koži. Nakon korištenja britvicu je dobro oprati pod vrućom vodom, dobro osušiti i spremiti u ormarić.

3. Peškiri – nije wc školjka najprljaviji dio kupaonice već su to peškiri. Oni su zbog stalne vlage inkubatori bakterija i gljivica, uključujući ešerihiju i salmonelu. Mijenjajte ih što češće i nakon kupanja dobro osušite prije sljedeće upotrebe.

4. Lijekovi – najgore mjesto za držanje lijekova je kupatilo jer vrućina i vlaga mogu smanjiti njihovu djelotvornost. Farmaceuti kažu da vlaga i toplina mogu aspirin pretvoriti u tvar koja iritira želudac, piše Elite Management.

5. Lak za nokte – stalne nagle promjene temperature u kupatilu će uništiti strukturu laka i skratit će mu vijek trajanja.

Još nekoliko stvari na koje trebate pripaziti:kupatilo2

-Nije dobro piti vodu iz tuša jer može biti puna bakterija.
-Zavjese od tuša treba držati raširenima cijelo vrijeme kako bi se dobro osušile. U suprotnom se na njima razvija plijesan što nije dobro za dišne organe.
-Preporuka je prije povlačenja vode u toaletu spustiti dasku da se čestice sadržaja u njemu ne šire prostorijom.
-U tuđoj kući ruke je bolje ruke nakon pranja obrisati papirnatim ubrusom ili WC papirom. Naime, ako je u peškir ruke brisalo više ljudi, tad ima više bakterija koje se zalijepe za oprane i čiste ruke.
-Struja i voda nikako ne idu zajedno pa pripazite kakve električne aparate u kupatilu imate i gdje stoje. Uključeni fen ili neki drugi uređaj držite što dalje od kade pune i birajte uređaje otporne na vodu. (24sata.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,