Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako se riješiti vlage u stanu?

Preuzmite sliku

Pojava vlage (plijesni i gljivica) u stambenom prostoru može biti veliki problem. Pored neugodnog mirisa i narušavanja estetskog izgleda prostora, ova pojava može negativno uticati na  zdravlje, posebno kod djece.

Visoka vlažnost zraka uz kondenzaciju, najčešći je uzrok nastajanja plijesni. Vlaga zraka nastaje svakodnevnim aktivnostima u domaćinstvu kao što su kuhanje, pranje, kupanje ili sušenje veša. Bez pravilnog provjetravanja vlaga ostaje u stanu, a na vlažnoj površini uz povoljnu temperaturu, nastaju plijesan i gljivice.

Dakle, prvi korak kod rješavanja vlage/plijesni jeste uklanjanje uzroka nastanka, a to su vlažnost zraka i kondenz. Drugi korak jeste čišćenje plijesni sa površina.

Kako ukloniti/reducirati vlažnost zraka?

Reducirajte izvore vlažnosti, tako što ćete pri kuhanju obavezno koristiti napu i nećete sušiti veš u stanu/kući.

Vlažnost zraka možete reducirati: pravilnim provjetravanjem i zagrijavanjem, uređajima za smanjivanje vlažnosti i adekvatnom ventilacijom.

Kondenziranje pare može se spriječiti dobrom toplotnom izolacijom i redovnim provjetravanjem.

Pravilno provjetravanje podrazumijeva provjetravanje prostora 3 do 4 puta dnevno, i to stvaranjem propuha u trajanju 5 do 10 minuta. Na ovaj način dolazi do izmjene zraka u prostorijama, odnosno izlaska zasićenog vlažnog zraka iz prostorije, a ulaska novog sa znatno nižom količinom vlage, i ne dolazi do naglog hlađenja zidova, što je jako važno. Zidovi se ne bi trebali ohladiti ispod 16 ºC.

Ukoliko provjetravanje i zagrijavanje nisu efikasni, možete probati uređaj za smanjivanje vlage zraka.

Adekvatna ventilacija također je efikasno rješenje u borbi protiv plijesni.

Kako očistiti plijesan?

Pošto plijesan neće rasti ako vlaga nije prisutna, nakon što ste otklonili uzrok nastanka, pravilno očistite plijesan.

Pri čišćenju plijesni treba koristiti rukavice. Plijesan i gljivice po zidovima možete učinkovito čistititi varikinom ili 100% alkoholom, te na taj dezinfekovati prostor. Ovim sredstvima potrebno je naprskati mjesta zahvaćena vlagom, ostaviti da odstoje i onda obrisati.

Ukoliko ste preduzeli gore navedene mjere, a nastavlja se stvaranje plijesni, moraćete preduzeti druge mjere, koje zahtijevaju veće radove. Nekada plijesni mogu nastati na mokrim površinama nastalim zbog oštećenja vodoinstalacija, kao i zbog loše urađene izolacije i drugih propusta pri građenju.

(Woman.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,