Srijeda, 8. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Upozorenje: Kako tehnologija uništava vašu ljepotu?

Preuzmite sliku

Bubuljice, loš san, ispucali nokti, samo su neki od problema koje nam stvaraju gadgeti. Želite da saznate kako da ih izbjegnete? Čitajte dalje…

Gadgeti, kako ih popularno zovemo (mobilni telefoni, MP3 playeri, tableti), mogu narušiti vašu ljepotu više nego što mislite. Međutim, ima rešenje za svaki vaš problem.

  • djevojka-mobitel
  • Dugo gledanje u ekran

    „Dugo sjedenje u kancelariji, buljenje u ekran kompjutera s glavom blago nagnutom napred, može doslovno skratiti vaše vratne mišiće i povećati napetost u vilici“, tvrdi beauty guru Jil Zander. Kako biste sprečili pogrbljenost na vrijeme, prilagodite svoj poslovni prostor što je bolje moguće.

    Rješenje

    Za početak, podesite ekran kompjutera tako da vam bude u visini očiju kada sjedite ispravljeni. Dok sedite, možete pokušati i ovu joga vježbu za istezanje kičme. Postavite stopala čvrsto na pod i ispravite leđa. Ukrstite lijevu nogu preko desne i dok izdišete spuštajte glavu što više ka nogama, vodeći računa da ne savijate kičmu. Ostanite u tom položaju oko 30 sekundi, a zatim zamijenite nogu. Ponovite ovo onoliko puta koliko vam prija.

    Bakterije na telefonu

    Nedavne studije pokazuju da 92% testiranih mobilnih telefona na sebi ima bakterije, a čak 16% njih krije bakteriju ešerihiju koli. S obzirom na to da, dok ga koristimo, mobilni držimo na području na kom se najčešće javljaju bubuljice kod odraslih (obrazi i linija brade), dermatolog Sam Bunting upozorava da dugotrajni razgovori mogu izazvati akne i pogoršati stanje kože.

    Rješenje

    Svakodnevnim čišćenjem mobilnog telefona tonikom sa malo alkohola spriječićete pojavljivanje bakterija na koži. S druge strane, bubuljicu koja je krenula da izlazi (od pretjeranog telefoniranja, naravno!), možete zaustaviti tretmanom u gelu sa salicilnom kiselinom. Kada ste napolju, uvijek pri ruci imajte antibakterijske vlažne maramice koje ćete upotrijebiti da povremeno prebrišete svoj telefon.

    Šta se krije iza ekrana?

    Napravite mali test: namestite video-kameru tako da vas snima izbliza (poslužiće kamera na kompjuteru). Poslije toga uzmite mobilni i kliknite na aplikaciju Facebook ili Twitter. Snimajte se oko jedan minut pa pogledajte taj kućni video. Posmatrajte kakve izraze lica pravite dok surfate po društvenim mrežama i iznenadićete se. „Danas sve češće viđam mlađe osobe koje imaju bore ,mrštilice’. A one se obično vezuju za starije ljude, ne za mlade“, kaže dermatolog Stefani Vilijams i dodaje: „Uvjerena sam da je to od mobilnih uređaja.“

    Rješenje: Prestanite da se mrštite i smanjite surfanje koliko god je to moguće. Uvedite u svakodnevnu njegu i neki anti age preparat.

    Touch screen

    Ekrani na dodir su zaista praktični za surfanje, ali da li ste ikada pomislili na to koliko puta dnevno, nakon što uhvatite kvaku, gelender, ili pritisnete dugme u liftu, dodirnete ekran svog telefona? A upravo taj ekran ubrzo završi na vašem licu. Ne želimo da kod vas razvijemo bakteriofobiju, ali ipak, dobro je to osvijestiti.

    Kuća-posao-krevet

  • lezanje-mobitel
  • Volite da prije spavanja malo „pročačkate“ po internetu – pogledate ko vam je lajkao fotke na Instagramu ili proverite da li je stigao mail koji ste čekali cio dan? Svjetlo koje ekran baca na vaše lice šalje poruku mozgu da ne mora da proizvodi melatonin, hormon koji kontroliše san i obično se aktivira u mraku. „Nedostatak sna vodi do prekomjerne proizvodnje adrenalina i kortizola, što može imati negativan uticaj na imunitet i stanje kože“, kaže specijalista za san Anandi s portala Thesleepguru.co.uk. Koža se najviše obnavlja kada smo u dubokom snu. To potvrđuju i nedavne studije kompanije Estee Lauder koje pokazuju da je ljudima koji lošije spavaju potrebno mnogo više vremena da pošto, recimo, izgore na suncu, obnove svoju kožu. Još jedan dokaz za to koliko je san važan za našu ljepotu, ali i to da ljepota uvijek dolazi iznutra!

    Rješenje

    Laptop, tablet, mobilni i sve ostale blještave uređaje ne unosite u spavaću sobu, njima je zabranjen ulazak u tu prostoriju. Ali, ako ne možete da se iskontrolišete, skinite Flux (justgetflux.com) aplikaciju koja automatski smanjuje svjetlo na mobilnom telefonu kada je vrijeme za spavanje. (cosmopolitan.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,