Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U ovoj zemlji parovi mogu dobiti novac ako se vjenčaju sa manje od 25 godina

Preuzmite sliku

Pad nataliteta postao je globalni trend u posljednjim godinama. Sve manje ljudi odlučuje se za proširenje porodice, a ovaj problem nije zaobišao ni Kinu, drugu najmnogoljudniju zemlju svijeta nakon Indije.

Kako bi se suočile s ovom zabrinjavajućom pojavom, vlasti su poduzele korake kako bi potaknule sklapanje brakova i povećale stopu nataliteta. Naime, u istočnom dijelu Kine nedavno je pokrenuta nova inicijativa s ciljem povećanja broja djece u zemlji pa tako svim parovima vlasti nude nagradu od 1000 juana, što iznosi 126 eura, za vjenčanje ako mladenka ima 25 godina ili manje.

  • S obzirom na zabrinjavajući prvi pad stanovništva u Kini u posljednjih šest desetljeća i brzo starenje, vlasti su hitno krenule u akciju kako bi poduzele niz mjera za poticanje nataliteta. Ove mjere uključuju pružanje finansijskih poticaja te unaprjeđenje ustanova za brigu o djeci, piše prestižni britanski medij The Guardian.

    U priopćenju, koje je prošle sedmice objavljeno na službenom WeChat računu kineskog okruga Changshan, navodi se da će se nagrađivati promicanje braka i rađanje djece u primjerenoj dob. Osim toga, vlasti su najavile da će pružati niz subvencija za podršku skrbi o djeci, poticanje plodnosti i unapređenje obrazovanja za parove koji već imaju djecu.

    Kineska minimalna zakonska dob za brak iznosi 22 godine za muškarce i 20 godina za žene. Međutim, zapaža se opadanje broja parova koji stupaju u brak, što rezultira smanjenim natalitetom. To je djelomično posljedica službenih politika koje neudatim ženama otežavaju donošenje odluke o rađanju djece.

  • Stopa sklopljenih brakova dosegnula je rekordno nisku razinu u 2022. godini, sa samo 6,8 miliona brakova, što predstavlja najnižu brojku od 1986. godine, prema podacima vlade objavljenim u lipnju. U usporedbi s prethodnom godinom, 2021., evidentiran je pad od čak 800.000 manje sklopljenih brakova.

    Državni mediji izvještavaju da je stopa plodnosti u Kini, danas jedna od najnižih na globalnom nivou, pala na rekordno nizak nivo od 1,09 u 2022. godini. Visoki troškovi brige o djeci i strah od ugrožavanja karijere predstavljaju prepreke koje mnoge žene odvraćaju od odluke o rađanju djece, ili čak od same ideje o majčinstvu. Rodna diskriminacija i ukorijenjeni tradicionalni stereotipi i dalje ostaju prisutni diljem zemlje.

    Nisko povjerenje potrošača i rastuća zabrinutost zbog zdravlja kineskog gospodarstva također su ključni faktori koje mladi Kinezi ističu kao razloge zbog kojih se ne odlučuju za brak i roditeljstvo, prenosi putnikofer.hr

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,