Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta je hiperpigmentacija i kako je se riješiti?

Preuzmite sliku

Do besprijekornog i izjednačenog tena bez trošenja čitavog bogatstva.

Imali ste bubuljicu na licu poslije koje je nakon cijeđenja nastala tamna fleka. Zatim ste primijetili neke čudne flekice na čelu… Da, u pitanju je hiperpigmentacija i da, najvjerovatnije je povezana sa vašim hormonima. Šta raditi i kako je se riješiti, saznajte u nastavku!

Šta je hiperpigmentacija?

Praktično, hiperpigmntacija je diskoloracija izazvana pretjeranom proizvodnjom melanina (pigmenta koji se nalazi u koži i kosi). Staračke pjege, melazma i druge dosafne tamne fleke koje nastaju nakon cijeđenja bubuljica (postinflamatorna hiperpigmentacija) su najčešći oblici.

Šta je izaziva?

Prema poznatom estetičaru, postoje dva najveća izvora hiperpigmentacije: upala i hormoni. Toplota, izloženost suncu i stiskanje kože spadaju u prvu, a trudnoća, starenje i kontracepcija pod drugu. Iako izaziva stres kod mnogih, hiperpigmentacija se na svu sreću može liječiti i na kraju i ukloniti.

Kako je tretirati?

Piling je ključna stvar kada je riječ o uklanjanju pigmentovanih ćelija i bilo da idete redovno na hemijski piling i radite klasičan, cilj je da podstaknete obnavljanje ćelija. Tretman ne mora biti pretjerano jak, jer je dokazano da niacinamid, forma vitamina B, može da smanji hiperpigmentaciju za manje od 4 sedmice i istovremeno pruži glatkoću koži.  Naravno, u svemu je potrebna umjerenost, pa se piling preporučuje 3-4 dana u sedmici.

Kako spriječiti ponovnu pojavu hiperpigmentacije?

Morate nositi kremu sa zaštitnim faktorom svakog dana, bez obzira na vremenske prilike, ali i da koristite svakodnevno serum na bazi vitamina C. Vitamin C je jedan od najboljih sastojaka za poboljšavanje tona kože koji mogu da koriste svi sa bilo kojim tipom kože. (zenskimagazin.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,