Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Sindrom “gniježđenja” u trudnoći nema veze s hormonima, već s društvom

Preuzmite sliku

“Tvrditi da je nešto biološko, kad nema dokaza za to je opasno jer hrani neutemeljenu ideju da su žene natjerane da obavljaju kućanske poslove”

Kako vam se približava termin poroda odjednom ste dobile neodoljivu potrebu za čišćenjem. Želite okrečiti zidove, promijeniti raspored namještaja u stanu, brišete prašinu, pospremate, peglate odjeću, želite sve srediti i obaviti sve poslove prije poroda. Imate “nesting instinct” odnosno sindrom gniježđenja, snažnu potrebu da pripremite svoj dom, da bude sve bude čisto i spremno kad beba dođe na svijet. 

Zašto u trudnoći dolazi do instinkta svijanja gnijezda?

Iako to izgleda kao biološki nagon i sigurni ste da su hormoni krivi za vašu novu ljubav prema kućanskim poslovima, nova istraživanja pokazuju da potreba za gniježđenjem ne dolazi iz našeg tijela, već iz društva.

Dr. Arianne Shahvisi, predavačica medicinske etike i humanističkih nauka na Brightonu i Medicinskom fakultetu u Sussexu, proučavala je trenutno stanje istraživanja o gniježđenju i pronašla dokaze koji ukazuju na to da je evolucijska prilagodba slaba.

Ukratko, Shahvisi je otkrila da nas hormoni trudnoće ne tjeraju na gniježđenje, to je naša kultura i ona sugeriše da prihvatanjem mita o gniježđenju kao fiziološkom procesu postavljamo žene da po “defaultu” postanu čistačice i spremačice u porodici, prenosi MissMama.

U trudnoći nema hormona kućanskih poslova

“Iako mnogo knjiga i web stranica o trudnoći tvrdi da to ima biološki uzrok, nema naučnih dokaza za ovu tvrdnju, i puno je vjerovatnije da će trudnice osjetiti hitnu potrebu za čišćenjem i urednošću, jer životni prostor mora biti pripremljen za novi bebu koja dolazi, a kako trudnoća napreduje, vrijeme ističe“, kaže Shahvisi za Motherly.

Shahvisi kaže da je potpuno normalno i racionalno da trudnice žele očistiti i pripremiti kuću prije dolaska djeteta, ali kaže da to ne bi trebalo objašnjavati neutemeljenim referencama na hormone ili instinkt. “Tvrditi da je nešto biološko, kad nema dokaza za to, je opasno jer hrani neutemeljenu ideju da su žene natjerane da obavljaju kućanske poslove”.

Problem je u tome što društvo vrši velik nerazuman pritisak na žene kojima su domovi već čisti i uredni, a s dodatnim društvenim očekivanjima tokom trudnoće to se lako može početi osjećati neupadljivo”, kaže Shahvisi, koja ohrabruje parove da razgovaraju o kućanskim poslovima i odgovornostima prije i tokom trudnoće, tako da ne padne sve na pojedinca.

“Važno je da muževi/partneri i ostali članovi porodice rade svoj dio posla, tako da na nikome nije preveliki i nepravedan teret. To se posebno odnosi na muževe jer podaci govore kako muškarci često ne rade svoj dio posla u kućanstvu ili upravljanju domaćinstvima. Domaćinstva bi trebala kolektivno razgovarati o onome šta je sve potrebno prije rođenja djeteta i osigurati da se posao distribuira pošteno i da niko nije pod nepotrebnim pritiskom”, objašnjava Shahvisi.

Nema dokaza koji bi podržavali gniježđenje u trećem tromjesečju kao biološki uzrok ili da su žene predodređene za kućanske poslove, ali postoji niz dokaza koji potvrđuju da društvena očekivanja imaju važan faktor u podjeli kućanskih poslova u heteroseksualnim vezama.

Ako sada osjećate poriv za gniježđenjem, napravite to, kao što Shahvisi kaže, da je to sasvim normalan i racionalan odgovor na trudnoću.

Ono što nije racionalno je da je sva odgovornost na vama, a vrijeme je da naše društvo to prihvati. Možda bismo umjesto da guramo pripovijesti o majkama s prirodnim porivom za gniježđenjem, trebali pružiti i očevima priliku da se gnijezde. Ako ste u fazi gniježđenja i osjećateš se zatrpano, razgovarajte s partnerom o tome kako vam može pomoći sada i u budućnosti.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,