Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Sedam prirodnih načina kako da povećate hormon sreće

Preuzmite sliku

Dopamin, poznat i kao hormon sreće, je hemijski glasnik u našem mozgu koji upravlja motivacijom, kretanjem, pamćenjem, raspoloženjem, spavanjem i regulacijom ponašanja. On je centralni dio moždanog sistema nagrađivanja.

Ako se pitate kako ga povećati, već danas počnite s ovim praksama.

Svaki put kad radimo nešto što nam je ugodno u našem se mozgu oslobađa malo dopamina.  Kada nam je razina dopamina niska osjećat ćemo se nemotivirano, apatično, bezvoljno i bez koncentracije. Niske razine dopamina povezuju se i s nekoliko medicinskih stanja poput depresije, ovisnosti, shizofrenije i Parkinsonove bolesti, a simptomi koji upućuju da ne lučimo dovoljno tog kenijskog glasnika mogu biti nizak libido, ukočenost mišića, nesanica, nedostatak motivacije, umor, dekoncentracija, apatija i tromost.

Šta uzrokuje nizak nivo dopamina?

Medicinska stanja poput shizofrenije, Parkinsonove bolesti, depresije, zlouporabe supstanci i bipolarnog poremećaja. Loša prehrana koja ne sadrži odgovarajuće hranjive tvari za optimalno zdravlje mozga, posebno prehrana kojoj nedostaje tirozin. Zlouporaba opojnih sredstava uzrokuje smanjenje prirodne proizvodnje dopamina u vašem tijelu, a to ipak dovodi do toga da se oslanjate na tvar koju zloupotrebljavate. Određeni lijekovi poput antidepresiva i antipsihotika djeluju tako da se vežu za dopaminske receptore što blokira prirodnu aktivnost dopamina u mozgu.

  • Kako prirodno povećati nivo dopamina?

    1. Naspavajte se

    Dovoljna količina sna svake noći neophodna je za očuvanje našeg zdravlja. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuje da odrasli spavaju u prosjeku sedam ili više sati svake noći. Kada ne spavate dovoljno, dopaminski receptori u vašem tijelu mogu negativno utjecati. Istraživanja su povezala nedostatak sna s potiskivanjem nekih dopaminskih receptora u vašem tijelu.

    2. Slušajte muziku

    Napravite popis za reprodukciju svoje omiljene muzike i slušajte je kada se osjećate bezvoljno, nemotivisano ili imate druge simptome koji ukazuju na niske nivoe dopamina. Naučno je dokazano da slušanje muzike koja vam je ugodna može dovesti do oslobađanja dopamina u mozgu.

  • 3. Zdravo se hranite

    Zdrava prehrana ima nekoliko prednosti za vaše tijelo i um, a povećanje razine dopamina dio je toga. Namirnice bogate tirozinom poput badema, ribe, jaja i piletine posebno su dobre za podizanje nivoa dopamina. Tirozin je aminokiselina koju tijelo prirodno proizvodi. Dopamin se proizvodi od ove aminokiseline i može se naći u hrani bogatoj proteinima. Hrana koja sadrži prirodne probiotike poput jogurta i kefira također može povećati proizvodnju dopamina. Iako i napitci na bazi kafe također povećavaju naš dopamin, važno je ne razviti ovisnost o kofeinu.

    4. Redovno vježbajte

    Dokazano je da je redovno vježbanje vrlo važno za zdravlje našeg mozga. Kad god vježbamo, naš mozak oslobađa nešto dopamina. Iako je potrebno provesti više istraživanja o tačnom mehanizmu koji navodi mozak da proizvodi dopamin dok vježbamo, vjerovatno ste upoznati s dobrim osjećajem koji imate nakon vježbanja.

    5. Meditirajte

    Meditacija ima pozitivan učinak na niz mentalnih zdravstvenih stanja, a istraživanja pokazuju da povećava i nivo dopamina.

  • 6. Smanjite unos prerađenih šećera

    Konzumacija prerađenih šećera poput slatkiša i gaziranih sokova može povećati razinu dopamina, ali samo privremeno i umjetno. Kao i s alkoholom i drogama, šećer osigurava trenutni skok dopamina dok istovremeno utječe na brzinu kojom ga vaše tijelo prirodno proizvodi.

    7. Uklonite stresove iz svog života

    Stres prethodi mnogim zdravstvenim stanjima, a također uzrokuje nizak nivo dopamina. Ne možemo uvijek kontrolisati sve što unosi stres u naše živote, ali možemo eliminirati stresore nad kojima imamo određenu kontrolu.

    Također se možemo baviti aktivnostima koje smanjuju stres poput meditacije, vježbanja ili masaže, a koje na prirodan način utječu na povećanje razine dopamina u našem mozgu, piše Ordinacija.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,