Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet stvari koje trebate znati prije nego što uđete u drugi brak

Preuzmite sliku

Ako se nakon razvoda planirate ponovno udati, imajte na umu da za taj korak morate biti u potpunosti spremni i o njemu dobro razmisliti. Zanima vas šta je bitno da bi drugi brak bio uspješan?

Trendovi se mijenjaju. Mladi više nisu oduševljeni idejom tradicionalnog braka i izgleda da im ‘uzimam’ sve manje znači. Jedan dio rastavljenih osoba sreću nastoji pronaći s novim partnerom pa se nakon nekog vremena ponovo vjenčaju. I dok neki podaci kazuju da su drugi brakovi sretniji i da u manjoj mjeri završavaju razvodom, druge brojke – primjerice iz Britanije – sugerišu da drugi brak ima veći rizik od ‘pucanja’ i da se raspadne njih šezdeset posto.

S obzirom na to da su i podaci kontradiktorni teško je precizno reći jesu li drugi brakovi generalno uspješniji. Ipak, dojmovi novopečenih parova kažu da se sreća većini njih doista osmjehnula kad su drugi put razmijenili prstenje. Prije velike odluke o sklapanju braka treba biti siguran da je to zaista ‘to’ te da se u drugi brak ulazi iz dobrih namjera, a ne isključivo iz finansijske koristi ili straha od samoće. Također, treba biti svjestan koje su to greške i problemi presudili vašem prvom braku kako se ne bi ponavljao isti scenarij, prenosi Žena.hr.

Prvo upoznajte sebe

Da bi ljubavni odnos bio uspješan važno je znati šta želite i šta očekujete od partnera, ali i šta mu vi možete dati zauzvrat. To posebno vrijedi za one koji iza sebe imaju propali odnos. Iako u novi brak ne biste trebali ulaziti ako niste raščistili i prešli preko razvoda, prijašnje vam iskustvo može pomoći osvijestiti na kojim biste aspektima veze trebali naročito raditi.

‘Presudila’ vam je loša komunikacija, neučinkovito rješavanje sukoba ili nešto treće? Sada barem znate da neke stvari trebate drugačije posložiti, rješavati ili drugačije reagovati. Također, trebali biste biti svjesni uzroka prekida – što znači da biste trebali znati koje stvari u ovom braku nećete tolerisati. Ili da želite nešto potpuno drugačije. U svakom slučaju, u drugi se brak ne uskače sve dok niste sigurni da ste prošlost ostavili u prošlosti i iskristalizirali svoja očekivanja, želje i potrebe.

…pa njega

Iako brakovi ‘pucaju’ čak i onda kad mislite da svog partnera (i sebe) poznajete najbolje na svijetu, stvarno si uzmite vremena kako biste se upoznali. Koliko toga znate o njemu? Kakav je u rješavanju sukoba? Kako gledate na budućnost i imate li slične poglede na vezu?

Da biste si iskreno odgovorili na ta pitanja nužno je kvalitetno provođenje zajedničkog vremena i otvorenost od samog početka. Trebate biti svjesni da ni u ovom braku možda neće sve ići kao po špagi – jer nikad nije savršeno – no treba znati riješiti sukob bez direktnih napadanja, omalovažavanja ili okretanja u drugu stranu.

Možda vam je prošli brak pukao upravo zbog akumuliranja nesuglasica ili razilaženja u nekim stvarima. Stoga sada trebate biti sigurni da to nije slučaj i komunicirati o vašem odnosu, strahovima i tjeskobama i konstantno raditi na odnosu. Ne smijete se bojati pokazati svoju ranjivost i osjećajnost. A imate li neke sumnje, odmah ih iskomunicirajte.

Budite spremni na ‘spajanje’ porodica

Stvar je nešto komplikovanija ako oboje – ili jedno od vas – ima dijete/djecu iz prvog braka. Da bi odnos bio uspješan, i vi i on morate biti spremni za uspostavljanje novih odnosa. Morali biste prihvatiti mališane kao da su vaši i postupno graditi odnos s njima. To može biti predivno i iz svega toga se izrodi ‘proširena’ porodica. No, pritom nema mjesta za netrepeljivost i ultimatume nalik: ”Ili ti ili djeca”. Novi supružnici na vrijeme trebaju razgovarati o ovoj temi.

Uvažavajte se. Uvijek.

Autor Kyle Benson kaže: “Kad god možete, izrazite što cijenite kod svog partnera. Ideja je uhvatiti partnera kako radi nešto kako treba i, radi li dobro, reći mu ‘hvala što to radi’. To može biti primjerice: ”Primijetio/la sam da si ispraznio/la mašinu za suđe i stvarno to cijenim.” Poenta je da si nastojite dijeliti komplimente te se povezivati dodirom i zajedničkim aktivnostima. Recimo, neka vam rutina postane zajednički vikend-odlazak u prirodi, poljubac ili zagrljaj prije posla. Ili pak male geste – ovisno o tome što volite. Takve male rutine i znakovi pažnje zbližavaju vas i jačaju vašu vezu. Ne zaboravite izdvojiti vrijeme za vas. Uvažavanje, poštovanje i privrženost ključni su za zdrav, sretan brak.

Ne upoređujte se s bivšima i izbjegnite nesporazume

Nemate ništa od toga da prilikom svađe partneru spočitavate da je isti kao vaš bivši. Zaboravite na tu priču i svoj bivši odnos ostavite u prošlosti. Budi OK s prošlošću i otvoreno o njoj razgovarajte, no ne dajte da vam u novom braku bivši stalno bude na pameti. To znači da ste nespremno ušetali u novi odnos. Učite iz svake vaše razmirice i shvatite je kao priliku za ispravljanje nekih stvari. Samo zato što vam u prošlom braku nije pošlo za rukom, ne znači da sad neće. U drugi brak ušetajte spremno i staloženo i shvatite to kao novi početak. No, ne idealizirajte ga nego budite realni.

I zapamtite, otvorena komunikacija, poštovanje i razumijevanje stup je zdravog odnosa.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,