Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet pristojnih stvari koje radite, a zapravo su nepristojne

Preuzmite sliku

Jeste li ikada čuli izraz “Put do pakla popločan je dobrim namjerama?” Uglavnom, čak i kada mislite dobro možete napraviti grešku, piše Best Life

Na primjer, recimo da ste otišli na večeru s prijateljem i inzistirate na plaćanju, uprkos njegovoj želji da podijele račun. Vaše srce je na pravom mjestu, ali šta ako se vaš prijatelj uvrijedi? Šta ako vaše inzistiranje shvate kao da pretpostavljate da oni ne mogu priuštiti platiti svoju polovicu obroka? Ovo je samo jedan primjer kako ponekad, čak i kada mislite da ste pristojni, zapravo ste nepristojni, prenosi Tuzlanski.ba

1 Dolazak prerano na zabavu da bi pomogao domaćinu

Možda se čini kao promišljen potez pokušati pomoći domaćinu ili domaćici u pripremi za njihov događaj – ali dvaput razmislite prije nego što se pojavite ranije, kaže stručnjakinja za bonton Lisa Mirza Grotts.

Osim ako vas domaćin nije izričito zamolio da dođete prije ostalih gostiju, vaš rani dolazak može ih dovesti do stresa—što je, očito, suprotno od onoga što pokušavate učiniti.

2 Govoriti ljudima da gledaju s vedrije strane druge stvari

Održavanje optimističnog načina razmišljanja je sjajno, ali kada to namećete drugim ljudima bez da prvo potvrdite njihove emocije, to može biti problematično. To je poznato kao ” toksična pozitivnost ” i često šalje poruku drugoj osobi da nije u redu osjećati se tužno, razočarano, frustrirano itd.

“Iako se uvjeravanje često doživljava kao ljubazna gesta, ono ponekad može odbaciti ili obezvrijediti nečiju bol ili zabrinutost”, objašnjava Avigail Lev, psihoterapeutkinja. “To može učiniti da se osoba osjeća pod pritiskom da vjeruje da je sve u redu čak i kada ima poteškoća.”

3 Nuđenje neželjenih savjeta

Možda je instinktivno dati nekome savjet kada s vama podijeli problem – bilo da se radi o roditeljstvu, suočavanju s teškim šefom ili rješavanju problema u vezi. Ali prema Grottsu, nikada nije dobra ideja podijeliti prijedloge osim ako to nisu izričito zatražili.

“Ovo može djelovati kao nametljivo ili implicirati da osoba nije sposobna sama riješiti situaciju”, objašnjava ona.

4 Davanje komplimenata nečijem tijelu

Iako se može činiti kao lijepa gesta dati nekome kompliment kako njegovo tijelo izgleda, ovo se definitivno može obiti o glavu. Zato Olivia Howell, savjetuje da ga izbjegavate.

Na primjer, “Vau, izgledaš sjajno, jesi li smršao?” može potaknuti razne vrste nesigurnosti o tome kako su izgledali prije. Ako je njihov gubitak težine bio nenamjeran – recimo, zbog zdravstvenog problema ili depresije – vaš komentar može djelovati kao bezosjećajan. A ako se osoba trenutno bori s poremećajem prehrane ili ima historiju poremećaja prehrane, mogli biste nenamjerno potaknuti taj problem učvršćujući ideju da je mršavije bolje.

5 Pretjerano se izvinjavati

Jeste li skloni često govoriti “oprosti”, čak i za stvari za koje zapravo ne trebate? Ovo je uobičajena navika, ali definitivno je ona koju biste željeli prekinuti, i zbog sebe i zbog ljudi oko vas.

Svaki put kad kažete “oprosti” zbog nečeg manjeg ili izvan vaše kontrole, prebacujete odgovornost na drugu osobu da vas umiri govoreći: “U redu je” ili “Nije to ništa strašno”, dok je u stvarnosti sve u redu.

“Ovo može ostaviti dojam niskog samopouzdanja ili stalnog traženja sigurnosti”, kaže Grotts.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,