Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet praktičnih savjeta za sigurnost djece i tinejdžera na internetu

Preuzmite sliku

Internetska sigurnost ponekad se može činiti komplikovanom, ali postoje mjere koje se mogu poduzeti kako bi djeca i tinejdžeri ostali sigurni na internetu.

Kroz ovih pet praktičnih savjeta svi možemo aktivno doprinijeti sigurnosti djece i tinejdžera na internetu. Održavanjem komunikacije i praćenjem njihovih interesa možemo ih bolje zaštititi i potaknuti na odgovorno ponašanje online.

Od redovnog razgovora do postavljanja roditeljske pažnje (nadzora), ovo je pet savjeta za njihovu sigurnost, piše Amazon News.

1. Redovni razgovari 

Internet i uređaji velik su dio života djece, pa je važno da redovno razgovarate o tom dijelu njihovog života, prenosi Tuzlanski.ba.

  • Možete ih zamoliti da vam ispričaju nešto o svojoj omiljenoj videoigri ili sadržaju koji vole gledati na društvenim mrežama. Treba normalizirati razgovore kako bi djeca dobila osjećaj da vam se mogu povjeriti.

    2. Igrajte se i učite zajedno

    Dječji interesi često se mijenjaju kako ona rastu, posebno kada je u pitanju tehnologija.

  • Kada razgovaraju o igranju najnovije videoigre ili korištenju najnovije aplikacije, možete provesti porodično vrijeme igrajući se s njima. A onda kada pokažate zanimanje i razumijevanje za njihove interese, lakše će vam se obratiti ako im zatreba pomoć.

    3. Iskoristite  roditeljsku pažnju

    Roditeljska pažnja ima mnogo oblika, ali ga ne koristi svaki roditelj. Ovaj alat omogućava roditeljima da zaštite svoje dijete tokom korištenja različitih digitalnih sadržaja.

  • Sistem roditeljske pažnje (nadzora) može se postaviti na uređajima, aplikacijama, različitim društvenim platformama i u trgovini aplikacija.

    4. Vršite provjeru uređaja

    Bilo da su djeca upravo dobila novi uređaj ili koriste isti već godinama, provjera uređaja može im pomoći da ostanu sigurna.

  • Provjera najnovijih ažuriranja i deinstaliranje nekorištenih aplikacija neki su od načina na koje roditelji mogu vršiti provjeru uređaja.

    5. Redovno pregledavajte uređaje

    Kako djeca rastu, mijenjaju se i njihovi interesi. Zbog toga je važno redovno pregledavati postavke uređaja i aplikacija.

  • Dobna pravila u aplikacijama mijenjaju se s rođendanima, kao i ograničenja i pravila. Nove igre i platforme često mogu privući pažnju djece. Dakle, važno je pitati ih o ovim promjenama kako biste ih mogli zaštititi.

    Važno je da djeca razvijaju digitalnu pismenost kako bi se uspješno nosila s izazovima internetskog okruženja. Nastavite s redovnim razgovorima, igrajte se i učite nove stvari, pregledajte ograničenja roditeljske kontrole i pronađite sredinu tamo, gdje postoji neslaganje.

    Poslušajte brige svoje djece i postavite granice na temelju zajedničkih odluka, posebno dok rastu. Zajednički rad kada je riječ o njihovoj internetskoj sigurnosti pomoći će im da preuzmu odgovornost za svoju sigurnost na internetu.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje