Srijeda, 15. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mala škola za buduće mame: Dojiti je tako jednostavno

dojenje002
Preuzmite sliku

Želite dojiti bebu koja je na putu, ali još ne znate kako se to zapravo radi. Sve što trebate znati, naučit ćete za deset minuta.

Položaj kolijevke

… to je klasična pozicija prilikom dojenja. A to nije nikakvo čudo: Prilikom dojenja majka sjedi udobno u stolici, bebu drži tako da joj glava leži na majčinoj ruci. Beba leži na strani, trbuhom naslonjena na majčin trbuh. Bebini uho, rame i kuk čine jednu liniju. Da bi se bebina glavica našla na visini majčinih bradavica, podvucite ispod obični jastuk ili, još bolje, specijalni jastuk za dojilje. Rukom poduhvatite guzu ili butine djeteta i tako podržavajte maleno tjelešce. Donja mamina ruka leži duž bebinih leđa.

Dojenje u ležećem položaju

… to je praktičan način i prilika za maženje. Majke ga obično primjenjuju za jutarnji, kasni večernji ili noćni podoj. Majka legne na stranu, rame je malo izbačeno naprijed, glava je na jastuku. Beba, također, leži na strani u visini bradavica (ali nastojte da ne leži na vašoj ruci, jer će u tom slučaju brže zaspati). Bebina leđa treba poduprijeti jastukom ili smotanim peškirom. Najbolje je da i majka za leđa stavi jastuk ili jastuk za dojilje.

Leđni položaj

… je alternativa navedenim položajima za dojenje. Koristite ga, prije svega, u slučaju da su vam grudi sa strane teške i da nisu sasvim ispražnjene. Prilikom dojenja beba će svojom bradicom masirati dojku baš na tim mjestima. Tako će mlijeko iz finih kanalića u dojci završiti u bebinom stomaku. Što uspravnije majka sjedi, to je bolje. Bebina glavica leži na maminom dlanu, leđa bebina majka podržava drugom rukom. Beba svojim bokom leži na majčinom boku, a bebine nožice podignute su malčice uvis. Prednost ovog položaja je što majka može gledati bebu u oči.

Beba daje znak za start

Možete se sasvim osloniti na to: Vaše dijete skrenut će pažnju na sebe čim osjeti glad. Postat će nemirno, počet će okretati glavicu tražeći izvor hrane, stavljat će prste u usta. Ove njegove egzistencijalne želje za jelom trebate odmah ispunjavati. U suprotnom, ako dozvolite da se dijete rasplače, od silnog uzbuđenja slabo će prihvatiti bradavicu i manje će dojiti.

Ovako ćete bebu staviti na grudi

1. Bez obzira na to kako bebu držite prilikom dojenja, ona ne smije okretati glavu da bi dohvatila bradavicu. Jer, ako zavrne glavicu, teže će gutati. Zar vama uspijeva da preko ramena pijete sok iz čaše?

2. Slobodnom rukom podržavajte dojku iz koje beba sisa. Palac stavite iznad bradavice, a prste oko tri centimetra ispod bradavice.

3. Dozvoljen trik da bi dijete što više otvorilo usta: Bradavicom mu kratko dodirujte usne da biste izazvali refleks potrage za dojkom. Beba će lagano otvoriti usta i isplaziti jezik. To je idealan trenutak da bebu privučete k sebi. I to toliko blizu da joj se u ustima nađu bradavica i dobar dio dojke (kao na slici). Ako su usne vaše bebe glatke i izbačene napolje leže oko bradavice, dojenje će teći bez problema.

4. Ako vam dojenje postane bolno, prestanak izazovite tako što ćete prstom odvojiti dojku od kraja bebinih usana. Zatim slijedi drugi pokušaj. Možda i treći. Jer, početak dojenja ne mora uspjeti baš otprve. Dojenje je proces prilikom kojega se dva učesnika u tom procesu dan za danom sve bolje upoznaju.

Planirajte vrijeme za dojenje

Dojenje je jedna vrsta zanata koji se može naučiti, a prijatna i opuštena atmosfera doprinijet će njegovom uspjehu. Prije svega, na početku dojenja udobna okolina je pola uspjeha. Majci koja još nije stekla rutinu posebno su potrebni vrijeme i mir, a poslije nekoliko sedmica već će se toliko izvještiti da joj neće biti problem podojiti bebu u parku ili na autobuskoj stanici.

Zato preporučujemo: Odredite u stanu mjesto rezervirano isključivo za dojenje (s mnogo jastuka, priborom za čaj, ali bez telefona i mobitela). I dodatni savjet: Prije početka dojenja skoknite do toaleta, jer bebama često treba dosta vremena da se zasite (vrlo često i tri četvrt sata).

Ne odustajte

Može se uvijek desiti, ali ne znači da je to i kraj dojenja: upaljene bradavice i zastoj mlijeka. Molimo vas da se u tom slučaju ne predajete, već potražite stručnu pomoć. Posjeta ljekaru, dolazak iskusne babice u kuću ili samo telefonski razgovor, sigurno će pomoći.

Recept iz prakse: Kad vam malo otvrdnu grudi, previjte na njih list svježeg bijelog kupusa prethodno malo zgnječen bocom ili oklagijom! Mlijeko će zasigurno poteći.

I na kraju – podrigivanje

Prastari trik sprečava grčeve u želucu: lupkanje po leđima. Bebu držite uspravno da sjedi na vašoj ruci i gleda preko vašeg ramena, pa je lagano lupkajte po leđima. Uskoro će podrignuti. U mnogim slučajevima lupkanje čak neće ni biti potrebno.

Dvije male primjedbe

*Vrijeme za maženje. Glad je smirena. Ali, dojenje nije samo hranjenje – bebi je potrebna i ljubav. Dojenče osjeća toplinu svoje majke, miriše njen miris i osjeća se potpuno smireno. Zato nije nikakvo čudo što se veza s majkom svakog dana sve više učvršćuje.

*Dojenje treba biti i zabavno – pa i za majku. Zato nema ni potrebe, ni smisla da se tokom dojenja odričete nekog svog omiljenog jela, navodno, zato što se dijete od njega nadima. Najnovija preporuka strtučnjaka za prehranu glasi: Jedite sve što vam prija. Samo obratite pažnju na jela koja vi ne podnosite (ili ste na neku hranu alergični), jer se lako može desiti da je i vaše dijete osjetljivo baš na tu vrstu hrane. (Bebeimame.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,