Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koliko često treba prati jakne: Stručnjak za pranje odjeće ima odgovor

Preuzmite sliku

Zimske jakne smo izvadili iz ormana i ne nosimo ih dugo, tako da su još čiste od prošle sezone, ali koliko ih zaista često perete?

Novo istraživanje koje je sproveo Joules otkriva da jedna od pet osoba pere svoje zimske jakne jednom godišnje, a 17% priznaje da nikada ne pere svoju odjeću za napolje.

Stručnjak za pranje veša, Sarah Dempsey shvata da možda nije nužno da redovno stavljate svoje jakne u veš-mašinu, ali se i one prljaju, iako ne dolaze u dodir sa kožom.

“Međutim, jakne pokupe svu prljavštinu od spolja”, rekla je za NY Post.

Metode čišćenja za različite jakne

Zimske jakne treba čistiti barem jednom tokom hladne sezone. Sve jakne služe sličnoj svrsi, ali su najbolje za različite scenarije, što može zahtijevati više održavanja od druge.

“To će zavisiti od nekoliko faktora, uključujući materijal, boju, sadržaj vlakana, koliko često jaknu nosite i kako je smještena od posljednjeg nošenja”, rekla je Dempsey.

Vuneni kaputi

“Vuna se opisuje kao samostojeći materijal, jer sadrži keratin, koji ubija bakterije koje uzrokuju miris, pa vunenim kaputima obično treba samo jedno čišćenje tokom sezone”, rekla je Dempsey.

Ipak, ako pokisnete u njemu, jako je važno da ga dobro osušite, jer ako mokar kaput stavite u orman, svoriće se neprijatan miris.

Wool coats (kaputi od vune) treba čistiti samo jednom tokom sezone, prema Dempsey. I kada odlučite očistiti zimski kaput, nije važno da li to radite odmah kada ga izvadite iz skladišta ili kada ste spremni da ga odložite.

Kožne jakne

Dempsey savetuje da jakne od kože čistite barem jednom ili dva puta godišnje, ali ako je često nosite, trebalo bi češće.

“Preporučljivo je da između hemijskih čišćenja prebrišete vašu jaknu krpom”, savetuje Sara.

Obične puf jakne

Kada je reč o prošivenim jaknama i parkama, Dempsey je preporučila pranje ovih odjevnih predmeta najmanje dva puta tokom zimske sezone, posebno ako se nose svakodnevno. Ali prije nego što ih ubacite u mašinu za pranje, pročitajte etiketu na odjeći i provjerite da li je vaša jakna punjena perjem ili sintetikom.

Pažljivo ih perite prema uputstvu i obavezno u bubanj ubacite teniske loptice kako se punjenje ne bi zgrudvalo.

Savjet plus:

Također, izbjegavajte da trpate svoje zimske kapute u orman, umesto toga ih okačite na hladnom mjestu kako biste ubili sve bakterije i eliminisali mirise iz okoline. (Citymagazine.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje