Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dječija psihologinja bi voljela da roditelji prestanu koristiti ove dvije riječi

Preuzmite sliku

Odgoj može biti izazovan i zato je korisno potražiti savjet o tome kako najvažniji posao na svijetu učiniti lakšim.

Dr. Robyn Koslowitz za Psychology Today napisala je članak o kratkim riječima koje roditelji vole, ali i onima za koje bi voljeli da ih roditelji prestanu koristiti.

“Zaboravljamo da postoje jednostavne promjene koje možemo napraviti, a koje mogu pomoći. Jezik ima veliku moć”, pojasnila je ova dječja psihologinja.

Korištenje i izbjegavanje određenih riječi može preoblikovati način na koji se odnosimo prema djeci i učiniti porodice sretnijima.

Dvije riječi koje bi roditelji trebali prestati koristiti su ‘samo’ i ‘ali’.

“Zamislite da vam netko kaže da ‘samo’ pogodite gol. Možda ćete i uspjeti, ali vjerovatno trenirate i ulažete trud, pa to više nije ‘samo’. Kada djetetu kažete da je divno, ali da treba samo poraditi na ocjenama, onda negirate sve što je rečeno prije ‘ali’. Ova vrsta izjave djetetu znači da je njegova vrijednost za vas uvjetovana”, tvrdi dr. Koslowitz.

Umjesto tih riječi, psihologinja savjetuje da se češće koristimo riječima ‘i’ i ‘prije’.

“Kada izgovaramo ‘i’, dijete podsjećamo da dvije naizgled kontradiktorne stvari mogu biti istinite u isto vrijeme. Riječ ‘i’ pomaže nam prenijeti ljubav i vjeru u djecu. Na primjer, djetetu možete reći da je vrijedno i odgovorno te da morate osmisliti načine koji će vam pomoći da ne zaboravi napraviti domaću zadaću. Cilj je osigurati da djeca znaju da ih volimo, ali da uvijek postoji nešto što mogu naučiti. Jedno ne poništava drugo”, kaže.

S druge strane, za riječ ‘prije’, dr. Koslowitz navodi da nas ona podsjeća da vjerujemo u proces odrastanja naše djece.

“Djeca ne mijenjaju svoje ponašanje osim ako i dok nisu razvojno spremna ili na drugi način motivirana da to učine. Ne možemo predvidjeti kada ili kako će se to točno dogoditi. Ne možemo uvijek zamisliti događaj, prijateljstvo ili novo okruženje koje će katalizirati promjenu kod naše djece. Ali to ne znači da promjena ne dolazi”, zaključila je.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,