Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Devet komada koje peremo prečesto i devet na koje zaboravljamo

Preuzmite sliku

Većina ljudi koristi resurse neučinkovito, jer prema statistikama, 90% odjeće koju peremo nije prljavo. U isto vrijeme, dok peremo jedan odjevni predmet, zaboravljamo i ostale koji bi se trebali baciti ravno u veš mašinu, piše Bright Side.

Naše helanke i grudnjaci se prljaju istom brzinom kao pantalone i posteljina, te bi ih trebali češće prati.

Donosimo ti popis komada koje peremo prečesto i one na koje zaboravljamo, piše Tuzlanski.ba.

Helanke vs. pantalone 

Čestim pranjem pantalona ispireš boju i one gube oblik. Uz to, visoke temperature potiču skupljanje i tako tvoje omiljene pantalone izgledaju na tebi drugačije nego kada si ih tek kupila.

“Ako želiš sačuvati kvalitet pantalona, nikada ih ne stavljaj u veš mašinu”, kaže CEO Levisa, Chip Berg. Kada se tvoje pantalone zaprljaju, potopi ih u lavoru hladne vode i praška.

Stvari su potpuno drugačije s helankama. Problem sa svom uskom odjećom je što dobro upija znoj i stvara povoljno okruženje za rast bakterija što rezultira pojavom neugodnih mirisa.

Ako nosiš helanke svakodnevno, trebaš ih oprati već nakon dva ili tri nošenja, ali ako ih koristiš za trening, obavezno ih peri nakon svakog treninga.

Sportski vs. obični grudnjaci

Američki istraživači, ispitivali su oko 200 žena koliko često peru grudnjake. Otprilike jedna trećina žena rekla je da to rade svake 2 sedmice, dok ostale to čine još rjeđe, obzirom da ne nose isti grudnjak svaki dan.

Ukoliko imaš nekoliko različitih grudnjaka koje možeš mijenjati svaki dan, dovoljno je da ih pereš svake dvije sedmice. Sportski grudnjaci, međutim nemaju čvrstoću i njih bi trebala prati nakon svakog nošenja.

Tepih u kupaonici vs. peškir

Peškiri se moraju prati nakon 3-4 upotrebe. Da bi smanjila broj pranja na 1 put svake 2 sedmice, možeš upotrijebiti 2 peškira tako da svaki od njih dobije priliku da se dobro osuši između upotrebe. Ako ih budeš češće prala, postat će tanji, a bijela tkanina postat će siva.

Tepisi za kupaonicu mogu se zaprljati češće nego što misliš. Mokra tkanina koja se nalazi u tamnoj i toploj sobi idealno je okruženje za rast bakterija i plijesni. Tepih treba oprati jednom sedmično.

Šilterice vs. zimske kape 

Ako istu kapu ne nosiš cijelu jesensko-zimsku sezonu, dovoljno je da je pereš, prosječno, jednom u dva mjeseca ili tri puta u godini. Većina njih se može lako očistiti  bez narušavanja kvaliteta, ali uvijek imaj na umu da pročitaš naljepnicu sa savjetima za pranje.

Kada su šilterice pitanju, preporučuje se ručno ih prati 2 puta godišnje u hladnoj vodi kako se ne bi uništio vizir.

Jastučnice vs. plahte 

Prašina sakupljena na posteljini sadrži viruse, bakterije i druge štetne mikroorganizme. Ako ih stalno udišeš, postoji rizik od razvoja alergijskih reakcija, otežanog disanja i iritacije sluznice. Mrtve stanice kože su hrana za grinje. Da bi izbjegla takve probleme, bolje je posteljinu oprati jednom u 10 dana.

Ne zaboravi obratiti posebnu pažnju na jastučnice, trebala bi ih zamijeniti češće od pokrivača i prekrivača. Na njima se nakupljaju ostaci šminke i bakterija što može uzrokovati pojavu akni i drugih osipa na koži.

Deke vs. prekrivač 

Ako stavljaš prekrivač u veš mašinu zajedno s posteljinom, prestani s tim. Ovaj predmet treba čistiti jednom u svaka 2 mjeseca jer ne dira često tvoju kožu.

Kada su u pitanju deke u koje se umotaš, obrati pažnju na učestalost korištenja. Obično se peru jednom mjesečno.

Jastuk vs. prekrivač

Nečistoća i masnoća s kose i kože prodiru u jastuke i mogu uzrokovati razmnožavanje gljivica. Jastuci koji se godinama ne peru u veš mašini privlače grinje koje uzrokuju alergije. Ako koristiš jastučnicu, onda će čišćenje jastuka svaka tri mjeseca biti dovoljno. U isto vrijeme, samu spavaću sobu trebaš čistiti jednom mjesečno.

Prekrivače treba čistiti samo jednom svakih 6 mjeseci. Ne zaprljaju se poput jastuka.

Jakne vs. kaputi 

Jakne treba prati najmanje jednom u 3 mjeseca i to hladnom vodom. Jakna ne dolazi u dodir s golom kožom pa ne zahtijeva često čišćenje. Stavi nekoliko teniskih loptica u veš mašinu kako se unutrašnji dio jakne ne bi poderao i perje razletjelo.

Većina kaputa se ne može prati, a da ih ne bi uništila, odnesi ih u specijalizovane hemijske čistionice.

Savjet: Zavjese za kadu se moraju prati 

Zavjese za kadu sakupljaju ostatke vode od sapuna i s vremenom nastaju razne mrlje. Ako je zavjesa izrađena od poliestera ili tekstila, tada se može očistiti u veš mašini.

Ako su se na njoj već pojavila plijesan ili gljivice, onda je prvo trebaš namočiti nekoliko sati u otopini octa i ukloniti mrlje četkom, a nakon toga u drugom lavoru, operi zavjesu s vodom i sodom bikarbonom.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,