Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Darovao krv 60 godina i spasio živote dva miliona djece, a sada je otišao u zasluženu penziju

Preuzmite sliku

On ima rijetka antitijela koja ih spašavaju, dao je krv 1100 puta, a ali sada ima 81 godinu i mora u mirovinu

“Čovjek zlatne ruke” kako nazivaju Jamesa Harrisona, 81-godišnjeg donatora krvi, poznatog po tome što je tokom svog dugogodišnjeg donatorskog staža spasio živote 2,4 miliona beba. Ovaj Australac tokom 60 godina krv je darovao 1100 puta, redovno je to činio jednom sedmično.

Njegova krv jedinstvena je jer je prepuna visokih razina antitijela, vrijednog sastojka za u proizvodnju anti-D injekcija. Od njegove plazme proizvodi se anti-D imunoglobulin kojeg primaju majke s negativnim Rh faktorom nakon rođenja Rh pozitivnog djeteta, čime se sprječava razvoj Rh protutijela.

Majke i djeca ponekad nemaju kompatibilna obilježja krvi, kao što je slučaj u Rh-pozitivne djece, i Rh-negativne majke. Nakon rođenja djeteta s Rh-pozitivnim faktorom, Rh-negativna majka dobiva injekciju anti-D imunoglobulina kako bi se spriječilo stvaranje protutijela koja bi napala crvena krvna zrnca Rh-pozitivne djece u budućim trudnoćama.

S obzirom na njegove godine, Harrison je nedavno krv darovao posljednji put i otišao u zasluženu penziju, piše The Independent.

  • “To je nešto što mogu napraviti, to je jedan od mojih talenata, možda i jedini”, rekao je Harrison koji je za za svoj izniman humanitarni rad 1999. godine nagrađen najvišim odlikovanjem u Australiji.

    “Spasio sam mnogo života i pomogao u rođenju velikog broja djece. Osjećam se dobro zbog toga, mislim da sam povećao populaciju za nekoliko miliona”, rekao je.

    Posebnost i jedinstvenost njegove krvi stručnjaci su otkrili kad mu je bilo samo 14 godina, nakon velike operacije pluća. Tada su liječnici otkrili kako njegova krv sadrži antitijela koja se mogu iskoristiti za proizvodnju anti-D injekcija.

    Kad je napunio 18 godina počeo je darivati krv i nastavio tako svake sedmice.

    “U Australiji do 1967. godine gotovo hljadu djece godišnje umiralo je iz ljekarima tada nepoznatih razloga. Bilo je to strašno. Žene su često imale spontane pobačaje a rađalo se mnogo djece s oštećenjima mozga. Australija je bila među prvim zemljama na svijetu koja je otkrila donora s ovakvom vrstom antitijela, što je u to vrijeme bila prava revolucija”, rekla je Jemma Falkenmire, iz australskog Crvenog križa.

    “Svaka doza krvi je dragocjena, no Harrisonova krv jedinstvena je. Doze koje su spasile živote mnogima u Australiji napravljene su upravo iz njegove krvi. Više od 17 posto žena u Australiji je u rizičnom stanju pa je tako njegova krv spasila veliki broj života”, naglasila je.

    Iako ljekari ne mogu sa sigurnošću odgovoriti na pitanje što njegovu krv čini tako jedinstvenom, vjeruju kako je njegova rijetka krvna grupa povezana s transfuzijom, i to gotovo 13 litara krvi, koju je primio nakon operacije pluća. U Australiji manje od 50 ljudi u svojoj krvi imaju takva antitijela, pa se sada ljekari i stručnjaci nadaju kako će se nakon Harrisonovog penzionisanja, javiti i drugi čija je krv bogata dragocjenim antitijelima koja spašavaju živote. (express.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje