Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

2 straha koja mogu da razore i najjaču vezu

Preuzmite sliku

Preispitajte svoje (emotivne) strahove, jer ako ih unesete u vezu, to joj može naškoditi, i to na duge staze.

Nova studija, koju su sproveli psiholozi sa Univerziteta Tennessee, pokazala je katastrofalnu kombinaciju karakteristika koje mogu da predvide nezadovoljstvo vezom: osjetljivost na odbijanje i tendencija da se emotivno distanciramo od partnera.

Kako piše site Psychology Today, u studiji je učestvovalo 217 studenata koji su bili u vezama, a većina su bile žene na početku studija koje su ispunjavale upitnike.

Jedno istraživanje merilo je anksioznost pri mogućem odbijanju, a primjer bi mogao da bude ovakav: „Pitate partnera da li vas stvarno voli. Koliko ćete biti zabrinuti da li će odgovoriti „Da“?

Drugo istraživanje merilo je karakteristiku „Distanciranje sopstva“, koje se odnosi na sposobnost da balansiramo svoju nezavisnost u odnosu na partnera. Jedna komponenta „razdvajanja sopstva“ je emotivno „odsijecanje“, „prekidanje“, odnosno tendencija da se distanciramo od drugih kako bismo bili (ili izgledali) nezavisni. Na kraju, istraživači su mjerili zadovoljstvo učesnika u njihovim vezama. Trebalo je da se odrede u odnosu na tvrdnje kao što su: „Moj odnos sa partnerom me čini sretnim/sretnom.“

Prethodno istraživanje pronašlo je da oni koji su bili osjetljiviji na odbijanje ujedno su i manje zadovoljni svojoj vezom – a to je ono što glavna studija sugeriše. Istraživači glavne studije otišli su korak dalje, tražeći kakvu ulogu ima „distanciranje sopstva“ u vezi između osjetljivosti na odbijanje i zadovoljstva vezom.

Pronašli su da visoka osjetljivost na odbijanje predviđa nisko zadovoljstvo odnosom i to kroz samodistanciranje, posebno kada su u pitanju emocije. Drugim riječima, oni koji su veoma zabrinuti da će biti povrijeđeni mogu da se distanciraju emotivno od svojih partnera, što rezultira nezadovoljstvom u vezi, i to na duže staze. Sabotiramo šanse da budemo sretni.

Ova studija ima i neka ograničenja, a to je što je sprovedena među studentima, a tada je borba za nezavisnost posebno istaknuta. Pitanje je da li bi isti rezultati bili su populaciju generalno.

Istraživači ne mogu sa sigurnošću da kažu da li osjetljivost na odbijanje i emotivno distanciranje direktno uzrokuju nezadovoljstvo vezom – možda je i obrnuto. Ali, zapazili su da osjetljivost na odbijanje često počinje još u djetinjstvu, tako da nije uvijek proizvod nezadovoljstva romansom.

Istraživanja podržavaju ideju da često radimo i pravimo baš ono čega se plašimo. (bizlife.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,