Utorak, 30. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vlada RS-a razmotrila neprimjenjivanje odluka Ustavnog suda BiH, sutra sjednica Narodne skupštine

Preuzmite sliku

Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska danas je, na posebnoj sjednici u Banjaluci, utvrdila mišljenje na prijedlog zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, po hitnom postupku, javlja Anadolija.

O ovom pitanju sutra će raspravljati poslanici Narodne skupštine RS-a na osmoj posebnoj sjednici, a odmah po njenom okončanju biće održana i deveta posebna sjednica o vetu člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz RS-a.

Za osmu posebnu sjednicu predviđeno je razmatranje Prijedloga zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Iz Vlade RS-a podsjećaju da je Narodna skupština RS “21. juna usvojila zaključke u vezi sa neustavnim djelovanjem Ustavnog suda BiH, gdje je u tački 7. pozvala Ustavni sud da ukine svoju odluku o brisanju člana 39. Pravila Ustavnog suda BiH i zadužila Vladu RS-a i Ministarstvo pravde da pripreme Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH kojim se treba riješiti i pitanje pravne zaštite lica koja bi bila izložena eventualnom krivičnom gonjenju zbog neprimjenjivanja odluka Ustavnog suda BiH”.

U mišljenju Vlade, je, između ostalog, konstatovano da je Prijedlog zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, po hitnom postupku, u skladu sa Ustavom RS, pravnim sistemom RS-a i Pravilima za izradu zakona i drugih propisa RS-a.

“Vlada je u mišljenju konstatovala da se ovim zakonom, u cilju zaštite Ustavom zagarantovanih prava Republike Srpske, kao i zaštite Republike Srpske od odluka koje će se eventualno donositi bez sudija imenovanih iz Republike Srpske, propisuje da se odluke Ustavnog suda BiH neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Republike Srpske sve dok Parlamentarna skupština BiH ne donese Zakon o Ustavnom sudu BiH”, navode iz Vlade RS-a.

Nedavno su iz Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (OHR) osudili najnovije pokušaje vladajuće koalicije u bh. entitetu Republika Srpska da potkopa integritet Bosne i Hercegovine i onesposobi njene ključne institucije.

“Ovakvi napadi na ustavni poredak Bosne i Hercegovine predstavljaju ozbiljno kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir, a time i samog mira i stabilnosti. Politički pritisak iz RS-a na Ustavni sud Bosne i Hercegovine je neustavan i bez pravnog uporišta. Sud je krajnji arbitar Ustava BiH. Entiteti nemaju ni pravo niti ovlaštenje da ga ucjenjuju ili kontroliraju njegov rad”, navedeno je u saopćenju OHR-a.

OHR je pozvao na povratak poštivanju ustavnih obaveza u tom pogledu i brzo imenovanje sudija u Ustavni sud BiH.

Narodna skupština RS-a na devetoj posebnoj sjednici razmatraće prijedlog odluke o potvrđivanju izjave člana Predsjedništva BiH iz RS-a po kojoj je zaključak za hitno usvajanje Sporazuma o slobodi kretanja sa ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, Sporazuma o priznavanju stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine i arhitekata u kontekstu Centralnoervopskog sporazuma o slobodnoj trgovini i Sporazuma o priznavanju kvalifikacija visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu, usvojen bez konsenzusa na 6. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 21. juna, veoma štetan po vitalne interese RS-a.

Osim toga na dnevnom redu je i prijedlog odluke o potvrđivanju izjave o štetnosti po vitalne interese RS-a zaključka za usvajanje Akcionog plana za ispunjavanje 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji.

Po Ustavu BiH, Narodna skupština RS-a razmatra izjave člana Predsjedništva BiH iz RS-a i ukoliko ih deset dana od dana prosljeđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom, osporeni zaključci Predsjedništva BiH ne stupaju na snagu.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje