Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U BiH živi oko 5.000 slijepih i slabovidnih osoba, svakodnevno se suočavaju sa diskriminacijom

Preuzmite sliku

Međunarodni je dan bijelog štapa. U Bosni i Hercegovini živi oko pet hiljada slijepih i slabovidnih osoba.

Iz Udruženja građana oštećenog vida iz Tuzle poručili su da je diskriminacija sve vidljivija, kako ona u društvu tako i sistemska. Na brojne probleme s kojima se suočavaju slijepe i slabovidne osobe upozoravaju i Ombdusmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine.

Ervin Ćosić, aktivist je za prava osoba s invaliditetom, student je sociologije i voditelj obiteljskog obrta. Kaže nam, prepreke koje osjeća su samo fizičke, one životne sam nadilazi.

Mnogi kažu da je to volja za životom. I jeste. Ja tako gledam na to da jednostavno želim da živim. Dok god sam živ, hoću da živim. Borba za egzistencijom ne pita šta ću i čime ću se baviti. Ono što mi je pri ruci prihvatim se. Ta volja, opet ćemo je spomenuti, vam zamaže oči i ne gledate na nešto kao prepreku, nego gledate naprijed gdje možete stići”, kazao je Ervin.

Međutim, život slijepih i slabovidnih osoba u zemlji poput Bosne i Hercegovine nije nimalo jednostavan. Njihova ljudska prava su zanemarena, priliku za posao rijetko će dobiti, a i diskriminacija u drugim životnim sferama, posebice u obrazovanju i zdravstvu je itekako prisutna.

“Borba je teška, posebno posljednjih godina kada iza sebe imamo pandemiju, globalnu krizu, ekonomsku i političku krizu u BiH. Svi ovi događaji na koje mi ne možemo utjecati negativno se odražavaju na položaj i prava osoba s invaliditetom koja su zadnjih godina, umjesto da budu unaprijeđena, ona su unazađena”, kazala je Tifa Tučić, predsjednica Udruženja građana oštećenog vida Tuzla

Sustavna rješenja koja se donose na razini entiteta ili kantona su nedorečena, a vrlo često ih se tumači ponaosob.

“Vidite, mi imamo zakon o zapošljavanju. Međutim, ta zapošljavanja se događaju u radionicama koje zapošljavaju osobe s invaliditetom. Dakle, hoćemo inkluziju u školama, a onda u zapošljavanju imamo segregaciju”, Selmir Isaković, Udruženje slijepih Kantona Sarajevo

“Mislim da bi se sve ovo moglo prevazići kada bi se dala prilika slijepim osobama da pokažu ono što znaju”, dodala je Nadina Imamović, Udruženje slijepih Kantona Sarajevo

Međunarodni dan bijelog štapa prilika je i da se kaže da Parlament i Vlada Federacije BiH koji su donosioci zakona o zapošljavanju osoba s invaliditetom nikada nisu zaposlili ni jednu osobu s invaliditetom u svojim institucijama. (BHRT)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje