Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U BiH oko 2.000 djece bez roditeljskog staranja: Hraniteljstvo nerazvijeno, jer su građani neinformisani

Preuzmite sliku

Iako su oba doma Parlamenta Federacije BiH usvojila Zakon o hraniteljstvu, taj oblik brige o djeci bez roditeljskog staranja nije dovoljno razvijen, jer građani nisu u pravoj mjeri informirani – kazao je danas u Sarajevu pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike Miroslav Jurešić.

Ocijenio je to na radionici za podršku razvoju sistema hraniteljstva u Federaciji BiH koja je danas održana u Sarajevu u organizaciji tog ministarstva i UNICEF-a.

Podsjetio je da je Zakon usvojen u februaru, ali da će njegova primjena početi tek naredne godine, prvenstveno zbog pripremnih aktivnosti.

Jedna od tih aktivnosti je i obuka profesionalaca iz centara za socijalni rad prema svjetskim standardima, a koja je organizirana danas. Paralelno, trebamo izraditi i nacionalni program i plan obuke, koji bi se u budućnosti trebao primjenjivati u FBiH – pojasnio je.

Također je naglasio da građanima treba približiti koncept udomljavanja djece bez roditeljskog staranja, ali i drugih ranjivih kategorija.

Istakao je da će porodice koje se odluče na hraniteljstvo imati i novčanu naknadu za svoj rad i za izdržavanje udomljenog djeteta.

U BiH  ima oko 2.000 djece bez roditeljskog staranja, ali ima određeni broj djece koja nisu ušla u sistem, i sva ta djeca imaju potrebu da budu izmještena u hraniteljske porodice – zaključio je  Jurešić.

Dobar primjer hraniteljskog sistema predstavila je danas socijalna radnica iz Srbije Željka Burgund, istaknuvši da je Srbija usvojila Porodični zakon koji vrlo detaljno obrađuje pitanje hraniteljstva.

– Danas je oko 6.000 djece u hraniteljskim porodicama i oko 500 djece u rezidencijalnom smještaju. To znači da su programi podrške razvoja hraniteljstva i usvajanja doprinijeli da ta usluga bude kvalitetna, dugoročna i u najboljem interesu djeteta – zaključila je.

Glasnogovornica UNICEF-a u BiH Nela Kačmarčik smatra da današnja obuka koja podrazumijeva podršku unapređenju kvaliteta hraniteljstva predstavlja način implementacije zakona, kako bi se ljudima koji su zaduženi za to omogućila kontrola, kontinuirana podrška i edukacija.

– Dokazano je da je za razvoj djeteta najbolje porodično okruženje. Djeca bez roditeljskog staranja nisu djeca bez roditelja, već su iz nekih razloga spriječena da budu sa svojim roditeljima – zaključila je Kačmarčik.

Voditeljica programa podrške porodicama pri UNICEF-u Sandra Kukić pojasnila je da je hraniteljstvo oblik brige o djeci koja ne mogu u tom trenutku živjeti u vlastitim porodicama, a trebaju oblik zaštite u porodičnom okruženju. Međutim, naglašava da je to privremeni oblik, jer je glavni cilj da se dijete vrati u svoju biološku porodicu.

Učesnici radionice, osim predstavnika Federalnog ministarstva rada i socijalne politike te UNICEF-a, bili su socijalni radnici te budući hranitelji. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje