Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Svjetska mreža ‘One health’: Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica jedini predstavnik BiH i regije

Preuzmite sliku

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) dio je svjetske “One Health” (Jedno zdravlje) mreže, i to jedini u regionu, s obzirom na to da svojom unutrašnjom organizacijom i predstavlja koncept “One Health” u praksi.

To u praksi znači da djeluje kao spoj Zavoda za javno zdravstvo i Veterinarskog zavoda, a odnedavno i Zavoda za zaštitu bilja, a da u radu objedinjuje znanje, profesionalnost i tematike iz oblasti zaštite zdravlja kao jedinstvenog koncepta.

Ovakva organizacija INZ-a pokazala je i dokazala svoju svrhu kroz zajednički rad stručnjaka različitih profila, ljekara, veterinara, biologa, mikrobiologa, ekologa, inženjera prehrambene tehnologije, hemijskih inženjera i drugih,  na rješavanju različitih problema sa kojima se u okviru svojih djelatnosti svakodnevno susrećemo.

Ovih dana je okončan mentorski pilot program na međunarodnom nivou, u kojem je INZ u protekle dvije godine učestvovao pod pokroviteljstvom ISOHA-e (International Student One Health Alliance – Međunarodna alijansa studenata Jednog zdravlja).

Tokom 2019. godine ISOHA je pokrenula mentorski pilot program nakon što je veliki broj i mentora i studenata iskazalo zanimanje za takvu vrstu edukacije o značaju One Health inicijative. U konačnici je uspoređeno više od 230 studenata iz 34 zemlje svijeta sa više od 150 profesionalaca iz 41 različite zemlje i sa širokim spektrom iskustva uključujući veterinare, liječnike, inženjere i društvene naučnike. Zahvaljujući njihovom napornom radu i predanosti programu, interdisciplinarne One Health mreže proširile su se širom svijeta.

  • Stručnjak INZ-a dr. Rusmir Goletić, stručni saradnik za veterinarsko javno zdravstvo i ekologiju, učestvovao je u ovom programu kao jedan od mentora, i to studentima – kolegama iz Holandije / Kine i Bangladeša.

    Na kraju programa, ISOHA je objavila i publikaciju u kojoj su predstavljeni i neki od uspješnijih mentora i polaznika ovog programa (11 mentora i 15 studenata), a među kojima se našao i dr. Goletić.

    “Imamo samo pozitivne utiske iz cijelog projekta. Saradnja doktora različitih oblasti postoji već u svijetu, ali sada je prvi put stavljena pod “jedno ime” jedan koncept i ideju, što dovodi do njenog unapređenja”, rekao je Goleti.

    Konkretno, pojasnio je on, svaki problem i situacija se ovim konceptom sagledavaju iz više uglova, te se tako brže i efikasnije dolazi do rješenja problema.

    “One Health nas uči i kako da prevaziđemo jaz između stručnjaka različitih profila, kao npr. između ljekara i veterinara. Samo zajedničkim djelovanjem možemo neki problem riiješiti i prije nego do njega dođe, odnosno kako to vole reći u našim krajevima „Bolje spriječiti nego liječiti“, ističe Goletić.

    Zaključio je, da će važnost “One Health” inicijative doći do izražaja u nekim incidentnim situacijama, ali ipak je puno bitnije da naučnici širom svijeta otvore svoje umove prema drugim stručnjacima, da bi zajedničkim radom spriječili nastanak incidentnih situacija, saopćeno je iz INZ-a. (Fena)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje