Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pravilnik za najnižu platu, obavezni konkurs za javne institucije

Preuzmite sliku

Na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća postignut je dogovor o izmjenama i dopunama Zakona o radu FBiH. Među najznačajnjim izmjenama su uvođenje obaveznog otvaranja javnih konkursa prilikom zapošljavanja u javnim institucijama.

Nakon što je više od godinu dana potrošeno u stalnom pregovaranju – socijalni partneri uspjeli su postići konsenzus i usaglasiti izmjene Zakona o radu Federacije BiH. Najvažnije pitanje za sindikaliste bilo je definisanje minimalne plate, a prema usvojenim izmjenama određivat će je Vlada, ali uz uvažavanje mišljenja socijalnih partnera.

“Ovim izmjenama je propisano da će Vlada za početak jednim pravilnikom ili pravilima da propiše parametre kojima se određuje ta plata – oni su je nazvali najniža, ali mi očekujemo minimalnu platu”, ističe Ismet Bajramović, predsjednik SSS BiH.

Premijer ima drugo viđenje prioriteta. Kao najvažniju izmjenu vidi ono što bi, logično gledano, trebalo biti već uhodana praksa – da se zapošljavanje vrši putem javnih konkursa.

“To znači obavezu za sve javne ustanove, fondove, institucije, agencije, zavode, institute, kao i privredna društva s većinskim učešćem državnog kapitala – raspisivanje javnog natječaja za svako radno mjesto”, navodi Fadil Novalić.

Usvojene izmjene donose i nekoliko novina. Na zahtjev sindikalista definirana je isplata osnovne plate uz uvođenje uvećanja po određenim parametrima i radnog učinka koji može biti pozitivan ili negativan. Izmjene donose i određenu zaštitu za poslodavce. Tako je radnik dužan da, prije nego što tuži poslodavca zbog kršenja prava, problem pokuša riješiti s njim.

“Radnik je obavezan da u roku od 30 dana sa poslodavcem pokuša da nađe rješenje, prije nego ga tuži osim u slučaju otkazivanja ugovora o radu jer ako mu otkažete ugovor, onda nema priliku. To je jedna novina jer puno poslodavaca i ne zna da ga je radnik tužio”, objašnjava Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Definirane su i odredbe o prestanku radnog odnosa nakon navršenih 65 godina života i 15 godina staža. Članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća smatraju da izmjene treba uputiti u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku. (Federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje