Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Poplave u FBiH uništile 65 škola i vrtića, od toga u TK-a četri škole

Preuzmite sliku

Poplave i klizišta nanijeli su velike štete i objektima odgojno-obrazovnih ustanova od kojih su neki i uništeni. Procijenjeni iznos štete evidentirane na tim objektima u Federaciji BiH iznosi oko osam miliona KM, oštećeno je 65 odgojno-obrazovnih objekata dok je devet potpuno uništeno ili ugroženo klizištima.

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke od 18. maja kontinuirano prati stanje i prikuplja informacije od kantonalnih ministarstava obrazovanja koje se odnose na stanje objekata odgojno-obrazovnih ustanova u područjima koja su bila pogođena poplavama ili u kojima su bila aktivirana klizišta i prateće pojave te elementarne nepogode kao npr. olujni udari vjetra koji su u pojedinim mjestima u Unsko-sanskom kantonu prethodili kišama i poplavama i uzrokovali štete na pojedinim objektima.

  • skola-poplava-unistena-skola
  • Savjetnica federalnog ministra obrazovanja i nauke Leila Hamzagić- Kovačević kazala je Agenciji FENA da je, prema izvještajima kantonalnih ministara obrazovanja iz Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog, Unsko-sanskog, Posavskog i Sarajevskog kantona, od posljedica poplava i pokrenutih klizišta na području tih kantona oštećeno 65 odgojno-obrazovnih objekata dok je devet potpuno uništeno ili ugroženo klizištima.

    U Unsko-sanskom kantonu u sedam odgojno-obrazovnih ustanova su evidentirane štete, a među njima na jednoj predškolskoj ustanovi, pet osnovnih i jednoj srednjoj školi. Ti objekti se nalaze u općinama Sanski Most i Ključ.

    Štete u Posavskom kantonu su evidentirane u četiri osnovne škole i to na osam centralnih objekata i više područnih škola. Evidentirana je šteta i na jednoj predškolskoj ustanovi. Ti objekti se nalaze u općinama Odžak i Domaljevac-Šamac, te mjestima Vidovice i Tolisa koja pripadaju općini Orašje.

    U Kantonu Sarajevo štete su evidentirane u tri vrtića u okviru JU “Djeca Sarajeva”, jednoj osnovnoj i dvije srednje škole. Ti objekti se nalaze u općinama Stari Grad Sarajevo, Centar, Novo Sarajevo i Vogošća.

    U Tuzlanskom kantonu štete su evidentirane na velikom broju objekata.

    Iz resornog ministarstva naglašavaju da u četiri školska objekta više neće biti moguće realizirati nastavu jer su tri područne osnovne škole uništene, a objekt četvrte područne škole je ugrožen uslijed klizišta. Oštećeni i uništeni školski objekti se nalaze u općinama Kalesija, Srebrenik, Banovići, Doboj-Istok (mjesto Brijesnica), Lukavac, Tuzla, Živinice i Kladanj.

    Prema dostupnim podacima, u Zeničko-dobojskom kantonu uslijed poplava evidentirane su štete na 21 odgojno-obrazovnom objektu. Od navedenih, pet školskih objekata je uništeno ili direktno ugroženo od klizišta. Oštećeni i uništeni objekti se nalaze u općinama Olovo, Vareš, Kakanj, Maglaj, Zenica (mjesto Nemila), Zavidovići i Žepče (mjesta Ozimica i Željezno Polje).

    Prema dostupnim podacima, procijenjeni iznos štete evidentirane na objektima odgojno-obrazovnih ustanova u Federaciji BiH iznosi 7.865.533 KM.

  • skola-poplava-unistena-skola3
  • – S druge strane, ukoliko bi se osigurala sredstva za izgradnju novih školskih objekata u mjestima gdje je sanacija i rekonstrukcija uništenih ili zbog klizišta ugroženih objekata nemoguća ili neisplativa, ukupan iznos troškova za sanaciju šteta i izgradnju novih školskih objekata bi iznosio više od dest miliona KM – kazala je Leila Hamzagić-Kovačević.

    Vlada Federacije BiH donijela  je Zaključak kojim je naloženo da sva federalna ministarstva u najkraćem mogućem roku, s obzirom na potrebu za hitnim djelovanjem radi saniranja šteta nastalih nakon poplava, izrade revidirane programe rada za 2014. godinu i prilagode ih postojećoj situaciji.

    U skladu s navedenim, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke izradilo je revidirani Program rada za 2014. godinu u kojem je, između ostalog, redovni program Ministarstva pod nazivom “Poboljšanje uslova rada odgojno-obrazovnih ustanova” izmijenjen odnosno zamijenjen programom pod nazivom “Saniranje šteta na odgojno-obrazovnim ustanovama nastalim prirodnom nesrećom”.

    Sredstva za novi program su uvećana u odnosu na sredstva koja su bila planirana za Program “Poboljšanje uslova rada odgojno-obrazovnih ustanova”.

    – Program “Saniranje šteta na odgojno-obrazovnim ustanovama nastalim prirodnom nesrećom” predviđen je milion KM za sanaciju šteta na objektima odgojno-obrazovnih ustanova u kantonima koji su najviše bili pogođeni prirodnom nepogodom tj. Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom, Posavskom i Unsko-sanskom kantonu – kazala je Hamzagić- Kovačević .

    Po njenim riječima, sredstva iz fonda za pomoć nastradalim područjima od prirodne nesreće na teritoriji FBiH, čiji je osnivač Vlada FBiH, bit će usmjerena za saniranje šteta nastalih uslijed poplava.

    – Osim navedenih sredstava, spremnost za finansijsku pomoć u sanaciji šteta nastalih u poplavama i aktiviranjem klizišta su iskazale i međunarodne organizacije (UN agencije), strane i domaće nevladine organizacije, te privatne firme i drugi donatori – rekla je u razgovora za Agenciju FENA savjetnica federalnog ministra obrazovanja i nauke Leila Hamzagić- Kovačević.

    BiH se suočava s posljedicama poplava do kojih je došlo uslijed obilnih padavina sredinom maja, a u mnogim dijelovima aktivirana su i klizišta koja su izazvala značajne posljedice na ljude i njihovu imovinu. (Fena)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,