Nedjelja, 19. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Područje Tuzle najkritičnije: Stručnjaci upozoravaju na moguće zemljotrese, suše i požare u BiH

Preuzmite sliku

Nakon katastrofalnih majskih poplava u regionu, čije se posljedice još sumiraju, bosansko-hercegovački stručnjaci upozoravaju da su moguće nove nevolje u vidu zemljotresa, velikih suša i požara.

Direktor Federalnog hidrometeorološkog zavoda Almir Bijedić objašnjava za “Oslobođenje” da se BiH suočava sa posljedicama klimatskih promjena na koje, kao mala država, ne može globalno da utiče.

Kao rezultat klimatskih promjena, u posljednjih petnaestak godina, podjseća on, u Bosni i Hercegovini je zabilježeno šest velikih poplava koje su napravile znatne štete.

Nakon poplava ovakvih razmjera, ne kažem da je to i pravilo, moguće su pojave suša, što vodi do velikih požara. Moramo pokušati da živimo sa ovim klimatskim promjenama i prilagodimo im se, kvalitetnije upravljamo resursima i na taj način preduprijedimo ovakve štete“, upozorio je Bijedić.

Kao “veliki problem” naveo je činjenicu da na nivou države ne postoji krovna institucija za meteorologiju, kao ni radarski sistem.

Direktor Federalnog zavoda za geologiju Hazim Hrvatović naglašava da su poznata trusna područja u BiH koja su zahvaćena klizištima.

Recimo, poznato je da područje Tuzle ima određenu seizmičku aktivnost. Tu se može, na širem području, očekivati zemljotres magnitude od četiri do pet stepeni Rihterove skale. Kada će se on desiti, to niko ne zna, jer takvih procjena nema. Bila bi ogromna šteta ako bi se zemljotres desio u trenutnim uslovima, pošto bi sigurno prouzrokovao daljnje klizanje terena“, navodi Hrvatović.

Psiholozi: Slijedi težak period

Nakon poplava i klizišta, koji su iza sebe ostavilI pustoš i zauvek promenilI reljef Bosne i Hercegovine, psiholozi upozoravaju da slijedi težak period jer su mnogi još u šoku i nisu svjesni ni onog šta se dogodilo, ni gubitaka koje su doživjeli, prenosi “Dnevni avaz”.

Reakcija osoba u vreme krize kao i pristup njima razlikuju se od onih u uobičajnim vremenima, navodi neuropsihijatar Elvir Bećirović, objašnjavajući da je prva faza tzv. “herojska”.
Osobe koje nisu imale gubitke bliskih osoba, nije bilo smrtnih ishoda osjećaju se herojski, altruistički, čak i optimistički“, navodi i dodaje da slijedi nimalo laka faza “inventure”, u kojoj ljudi svode račune, postaju svjesni gubitka i traže načine kako da riješe problem.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,