Četvrtak, 16. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Osuđeni kriminalac bi mogao postati vlasnik polovine zemljišta Livnice (VIDEO)

Preuzmite sliku

Drago Jurić, koji je pravosnažno osuđen zbog kriminala u Livnici čelika Tuzla, najvjerovatnije će postati vlasnik polovine zemljišta na kojem se danas nalazi ta fabrika.

To će se vjerovatno dovesti i do definitivnog gašenja fabrike koju je Jurić tužio zbog navodnih dugovanja za neisplaćene plate. Glavni pretres u ovom slučaju pred Općinskim sudom Tuzla bit će održan već sutra.

U pljačkaškoj privatizaciji koju je poništio sud, Drago Jurić uništio je Livnicu čelika. Zbog kriminala u toj fabrici pravosnažno je i osuđen. Bez obzira na to, Jurić bi mogao dobiti polovinu zemljišta na kojem se nalazi Livnica čelika. “Sutra u 8:30 h je zakazano glavno ročište koje će najvjerovatnije za ishodište imati ‘dženazu’ Livnice”, navodi direktor Livnice Ševal Begić.

Jurićeva potraživanja odnose na plaće dok je bio direktor preduzeća, oko 120.000 KM plus zatezne kamate, navodi predsjednik Sindikata Livnice Zikrija Đulović i dodaje da bi on naknadu za to mogao dobiti 37.000 kvadratnih metara zemljišta s jednim objektom.

Direktor Begić tri mjeseca ukazuje na kriminal u ovoj fabrici. Ali reakcije pravosudnih institucija nema. Najveći broj direktora, menadžmenta i Upravnih odbora dosad radili su kriminal u Livnici. Dio tog kriminala sam prezentovao određenim institucijama, za njega zna Tužilaštvo i SIPA. Međutim, niko se ne zauzima, ne ulazi u svoj dio posla, ističe Begić.

Dvije firme u jednoj, fiktivne novčane transakcije, nezakonito poslovanje putem cesija – samo su dio kriminala koji se pod pokroviteljstvom Kantonalne vlade, a uz prešutnu saglasnost pravosuđa događa u ovoj fabrici.

Izmišljena je firma Bosnia Valves da bi se lakše moglo pljačkati. Formiran je čopor stranih spoljnih saradnika da bi pljačka bila efikasnija. Hiljade je dokaza, npr., firma sama sebi fakturiše iznos od 28.000 maraka. To je kriminal!”, ističe Begić.

Nakon februarskih protesta Vlada je Livnici čelika dodijelila 250.000 maraka za revitalizaciju proizvodnje. Taj novac je, tvrdi Begić, misteriozno nestao. “Niko ne zna gdje je otišao taj novac osim nekoliko ljudi. Nisu otišle u pogon za revitalizaciju uređaja postrojenja. To je otišlo u privatne ruke, u privatne firme i zato Livnica od augusta ne radi”, kaže Begić.

Pored Vlade i pravosuđa, iza potpunog gašenja ovog nekadašnjeg privrednog giganta stoji građevinska mafija koja je bacila oko na atraktivnu lokaciju.

(federalna.ba/prilog: Omera Hasanovića)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje