Utorak, 14. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Novi zakon o zabrani pušenja ide u javnu raspravu: Ugostitelji u strahu od zatvaranja objekata

Preuzmite sliku

Usvajanje Nacrta zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji korak je ka konačnoj zabrani pušenja u svim javnim prostorima.

Dok se parlamentarci pravdaju da je tekst novog zakona usklađen prema smjernicama Evropske Unije o kontroli duhana, za ugostitelje ovo je najstrože zakonsko rješenje. Slijedi javna rasprava od 90 dana.

Novi nacrt zakona kontroliše i ograničava upotrebu duhana i ostalih proizvoda za pušenje u svim zatvorenim i javnim prostorijama. Zabranjuje se i pušenje u privatnom automobilu, ako se u njemu nalazi osoba mlađa od 18 godina.

Već je jasno da će najveću finansijsku štetu pretrpjeti ugostitelji. Tvrde, u odnosu na druge zemlje Evrope, bh. vlasti izabrale su najstrože zakonsko rješenje koje bi moglo dovesti u pitanje egzistenciju čak 20 posto stanovništva.

“Od pet do deset hiljada ugostiteljskih objekata poput bosanskih kafana, kafića i picerija bi moglo staviti ključ u bravu”, smatra Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.

I dok bi za privredne subjekte odvojene prostorije za pušače bile jedno od rješenja, nevladin sektor ih isključuje.

“Odvojene prostorije nisu rješenje, one ni s najboljom ventilacijom ne mogu pružiti zaštitu građanima da se dubinski dim i dalje širi do nepušača”, ističe Ada Sahačić, menadžerica kampanje „Smeta mi“.

Iako su delegati podržali zakon, slažu se da bi u narednih 90 dana, koliko će trajati javna rasprava, trebalo uvažiti ili barem razmotriti i druge zahtjeve.

“Radi se o usklađivanju s evropskim normama i podržavamo rješavanje ove problematike na odgovarajući način. Ali mislim da je preradikalno i apsolutno teško implementirati u društvu u kakvom se mi danas nalazimo kod nas”, smatra Aner Žuljević, delegat Kluba ostalih u Domu naroda PFBiH (SDP).

“Trebalo bi izaći ususret sektoru ugostiteljstva da se ti prostori posebnim ventilacijama ograde kako ne bismo doveli ionako krhku branšu na rub egsistencije”, naglašava Ismet Sarajlić, delegat Kluba Bošnjaka u Domu naroda PFBiH (SBB).

Kazne za one koji prekrše zakon predviđene su do 5.000. maraka. (Federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,