Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mentalna bolest nije zarazna, ali ravnodušnost jeste!

Preuzmite sliku

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. oktobra, a predstavlja priliku da se upozori na rastuću problematiku mentalnih poremećaja i bolesti s ciljem podizanja svijesti, educiranja i zalaganja za boljitak na području mentalnoga zdravlja.

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) mentalno zdravlje predstavlja dio općeg zdravlja, a ne samo odsustvo mentalne bolesti. Osim sprječavanja bolesti, ono podrazumijeva očuvanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja, te dostizanje punog osobnog potencijal.

U svijetu preko 400 miliona ljudi boluje od neke mentalne bolesti, a daleko veći broj stanovnika ima neki oblik mentalnih poteškoća. Mentalne bolesti uzimaju sve više maha, a utvrđeno je kako se stope mentalnih bolesti udvostručuju nakon ratnih ili katastrofalnih događanja. Stoga ne iznenađuje činjenica kako mentalne bolesti i poteškoće vezane uz mentalno zdravlje u Bosni i Hercegovini predstavljaju jedan od gorućih i sve češćih problema, prenosi KTA.

Mreža Caritasa u jugoistočnoj Europi nastoji dati svoj doprinos rješavanju problema s kojim se suočavaju osobe s mentalnom bolešću i poteškoćama mentalnog zdravlja, prvenstveno kroz potporu udrugama i korisničkim organizacijama koje se štite i brinu o navedenoj populaciji, provođenjem projekta pod nazivom SOCIETIES – Support Of CSOs In Empowering Technical skills, Inclusion of people with disabilities and Eu standards in South east Europe. Projekt je odobren u okviru natječaja EU, a svrha mu je osnažiti organizacije civilnog društva za sudjelovanje u javnoj raspravi i dijalogu s vlastima, povećavajući njihovu stručnost i znanje kako bi utjecali na procese u donošenju odluka, te unaprijedili i promicali politike socijalnog uključivanja, prenosi Fena.

Projekt je započeo početkom 2016. god., a u prvih šest mjeseci naglasak je stavljen na provođenje istraživanja o potrebama i problemima osoba s invaliditetom. Kroz istraživanje su prikupljene informacije o 171 organizaciji civilnog društva, a provedena je i kvalitativna analiza socijalnog sustava. Prema načinjenom istraživanju najčešći problemi s kojima se suočavaju osobe s mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini su predrasude i stigme, te nedostatno, odnosno onemogućeno zapošljavanje. Kao primarne slabosti sustava javne skrbi o osobama s mentalnim poteškoćama u BiH navode se nedovoljna financijska izdvajanja za područje zaštite mentalnoga zdravlja, te nezadovoljavajući uvjeti u ustanovama. U istraživanju je istaknuto, iako postoje zakoni koji se bave ovim pitanjima, kao da u praksi nisu dovoljno primjenjivani, što onemogućava potpuno uključivanje u društvo ovih ranjivih kategorija. S tim u vezi u sklopu inicijative u narednom periodu poseban naglasak bit će stavljen na borbu protiv stigme, prvenstveno kroz pokretanje javne kampanje Može se dogoditi svakome, pod sloganom „Mentalna bolest i invaliditet nisu zarazni, ali ravnodušnost jeste“.

Caritas BiH potiče sve građane, prvenstveno mlade, volontere da udruže svoje glasove kako bi odzvanjali kao jedan i kako bi upozorili na rastuće probleme mentalnog zdravlja u Bosni i Hercegovini, jer se može dogoditi svakome. U zajedničkim naporima solidarnost treba biti trajna obveza i osnovno načelo u borbi za opće dobro. Mentalna bolest nije zarazna, ali ravnodušnost jeste, ističu iz te organizacije.

 Caritasova kampanja “Može se dogoditi svakome”, u okviru projekta SOCIETIES, trajat će do kraja 2016. godine. Organizacije Caritasa koje sudjeluju u navedenoj inicijativi organizirat će različite aktivnosti u sklopu kampanje u svih pet zemalja, gdje će prvenstveno dostaviti plakate i informacije o kampanji partnerskim organizacijama, udrugama i organizacijama koje se bave zaštitom prava osoba s mentalnim poteškoćama, ali i nadležnim institucijama i ustanovama, te organizirati različite konferencije, javne tribine i akcije.

Ovaj projekt provodi se u pet zemalja zapadnog Balkana, koje su u pred pristupnom postupku prema Europskoj Uniji. U Bosni i Hercegovini se provodi u suradnji s Udruženjem za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK “Fenix”, a uz potporu Federalnog ministarstva zdravlja, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, te Centra za mentalno zdravlje Vitez. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,